Premier League: Στο καναβάτσο η Τσέλσι

Ντροπιάστηκε η Τσέλσι από την Άρσεναλ στο «Έμιρεϊτς».

Η Άρσεναλ ισοπέδωσε 5-0 στο «Έμιρεϊτς» την Τσέλσι για το εξ’ αναβολής ντέρμπι του Λονδίνου, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής του Αγγλικού πρωταθλήματος.

Οι «κανονιέρηδες» μπήκαν αρκετά δυναμικά δείχνοντας από την αρχή στις προθέσεις τους, καθώς πήραν προβάδισμα μόλις στο 4′ με τον Τροσάρ έπειτα από ασίστ του Ράις.

Η Τσέλσι προσπάθησε να αντιδράσει αλλά οι δύο ευκαιρίες των Κουκουρέγια (29′) και Έντσο Φερνάντες (30′) σπαταλήθηκαν. Η Άρσεναλ όσο περνούσαν τα λεπτά είχαν την καθολική κατοχή της μπάλας. Στο 52′ ο Γουάιτ πήρε το… ριμπάουντ απ’ την προσπάθεια του Ράις κι έκανε το 2-0, στο 57′ ο Χάβερτς έκανε το 3-0 από τρομερή ασίστ του Όντεργκααρντ.

Ο Χάβερτς στο 65′ έκανε το 4-0, ο Γουάιτ στο 70′ έκανε το τελικό 5-0. Η Τσέλσι έμεινε χωρίς γκολ για πρώτη φορά μετά από 15 σερί αγώνες, ενώ δεν κατάφερε να βρει δίχτυα σε εκτός έδρας αγώνα μόλις για δεύτερη φορά φέτος σε 14 ματς, επαναφέροντας τον προβληματισμό τους φιλάθλους της μετά από ένα σερί 8 αγώνων χωρίς ήττα σε όλες τις διοργανώσεις.

Πλέον η Άρσεναλ είναι στην κορυφή με 77 βαθμούς, και είναι στο +3 από τη Λίβερπουλ (ένα ματς λιγότερο) και στο +4 από τη Μάντσεστερ Σίτι (δύο παιχνίδια λιγότερα). Από την άλλη οι «μπλέ» παρέμειναν στην 9η θέση με 47 βαθμούς.