Premier League: Stop της Λέστερ στη Λίβερπουλ

Η Λέστερ νίκησε τη Λίβερπουλ και την άφησε στο -6 από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι.

Για την 20η αγωνιστική της Premier League, η Λέστερ επικράτησε με 1-0 της Λίβερπουλ εντός έδρας και έδωσε “αέρα” έξι πόντων στην Μάντσεστερ Σίτι.

Στην πρώτη σημαντική στιγμή η Λίβερπουλ κέρδισε πέναλτι. Πιο συγκεκριμένα, στο 14′ ο Εντιντί έκανε φάουλ εντός περιοχής στον Σαλάχ, ο Αιγύπτιος ανέλαβε την εκτέλεση, νικήθηκε από τον Σμάιχελ και στην επαναφορά με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο Σμάιχελ βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα κάτι που αποδείχθηκε και στην φάση του 32′ που απέκρουσε το σουτ του Σαλάχ μετά την απομάκρυνση της μπάλας από Άμαρτέι και Τόμας.

Η Λίβερπουλ έφτασε ξανά κοντά στο γκολ όμως το τελείωμα του Ζότα από πλεονεκτική θέση στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έφυγε εκτός εστίας της Λέστερ.

Η σχεδόν ακίνδυνη Λέστερ πήρε το προβάδισμα στο 59ο λεπτό. Ο Ντιούσμπερι βρήκε τον νεοεισελθή Λούκμαν που με ιδανικό πλασέ έβαλε τις Αλεπούδες σε θέση οδηγού.

Στην συνέχεια, η Λέστερ αμύνθηκε εξαιρετικά και δεν άφησε την Λίβερπουλ να κάνει κάποια σημαντική φάση μέχρι το 86ο λεπτό που ο Βαν Ντάικ κινήθηκε στην περιοχή έκανε την προβολή και είδε τον Σμάιχελ να δηλώνει βροντερό παρών και να δίνει την νίκη στην ομάδα του.

Σκόρερ: 59′ Λούκμαν

Κάρτες: 4′ Μάτιπ

Λέστερ (Ρότζερς): Σμάιχελ, Καστάνιε, Εντιντί, Άμαρτέι, Τόμας, Τσάντχουρι (56′ Λούκμαν), Σουμαρέ, Ντιούσμπερι, Μάντισον (68′ Ολμπράιτον), Βάρντι, Ιχεανάτσο (56′ Τίλεμανς)

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Βαν Ντάικ, Μάτιπ, Άρνολντ, Τσιμίκας, Τσάμπερλεϊν (55′ Κεϊτά), Φαμπίνιο (64′ Μίλνερ), Χέντερσον (70′ Φιρμίνο), Ζότα, Μανέ, Σαλάχ