Premier League: Συνεχίζει να “μαγεύει” η Λούτον, 4-4 με τη Νιούκαστλ

Ματσάρα ανάμεσα σε Νιούκαστλ και Λούτον, ευρεία νίκη για Μπράιτον.

Για την 23η αγωνιστική της Premier League, Νιούκαστλ και Λούτον έμειναν ισόπαλες σε ένα απίστευτο ματς, άνετη νίκη για την Μπράιτον, κατάφερε να “σώσει” τον βαθμό κόντρα στην Φούλαμ η Μπέρνλι.

Σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι, η Λούτον πραγματοποίησε μια απίστευτη εμφάνιση απέναντι στην Νιούκαστλ, σε μια αναμέτρηση που είχε οκτώ γκολ αλλά κανέναν νικητή (4-4). Οι “καρακάξες” άνοιξαν νωρίς το σκορ, μόλις στο 7ο λεπτό με τον Τρίπιερ να γυρίζει στον Λόνγκσταφ που έκανε το 1-0. Οι νεοφώτιστοι παρά το γρήγορο γκολ δεν αγχώθηκαν και βρήκαν την απάντηση από στατική φάση και κεφαλιά του Όσο, ωστόσο η Νιούκαστλ απέκτησε εκ νέου το προβάδισμα ξανά με τον Λόνγκσταφ. Πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, η Λούτον ισοφάρισε από το τέρμα του Μπάρκλεϊ, ενώ έφτασαν και στην ανατροπή με πέναλτι του Μόρις και την προσπάθεια του Αντεμπάγιο (2-4). Το σύνολο του Χάου, έδειξε την κλάση του, οι Τρίπιερ και Μπάρνς βρήκαν δίχτυα και σημείωσαν το τελικό 4-4.

Εύκολο απόγευμα είχε Μπράιτον που επικράτησε της Κρίσταλ Πάλας με 4-1. Οι “γλάροι” ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι, κάνοντας περίπατο απέναντι στην Πάλας και έχοντας τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ (Ντανκ, Χίνσελγουντ Μπουανανότε, Ζοάο Πέδρο) πανηγύρισε το τρίποντο.

Η Μπέρνλι μπορεί να βρέθηκε με δύο γκολ πίσω στο σκορ από τη Φούλαμ, αλλά δεν έκανε πίσω και “έσωσε” τον βαθμό με το σκορ να μένει στο 2-2.

Έβερτον-Τότεναμ 2-2 (30΄ Χάρισον, 90΄+4 Μπράνθγουεϊτ – 4΄, 41΄ Ρισάρλισον)

Μπράιτον-Κρίσταλ Πάλας 4-1 (3΄ Ντανκ, 33΄ Χίνσελγουντ, 34΄ Μπουονανότε, 85΄ Ζοάο Πέδρο – 71΄ Ματέτα)

Μπέρνλι-Φούλαμ 2-2 (71΄, +90΄ Φοφανά – 17΄ Παλίνια, 21΄ Ροντρίγκο Μουνίς)

Νιούκαστλ-Λούτον 4-4 (7΄, 23΄ Λόνγκσταφ, 67΄ Τρίπερ, 73΄ Μπαρνς – 21΄ Όσο, 40΄ Μπάρκλεϊ, 59΄ πεν. Μόρις, 62΄ Αντεμπάγιο)

Σέφιλντ Γιουν.-Άστον Βίλα 19:30