Premier League: «Τεσσάρα» στην Τσέλσι και Champions League για την Γιουνάιτεντ

Θρίαμβος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που νίκησε την Τσέλσι και εξασφάλισε το Champions League

Στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της Premier League, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε εντός έδρας της παραπαίουσας Τσέλσι με 4-1 στο Ολντ Τράφορντ και πλέον βρίσκεται στη τρίτη θέση του πρωταθλήματος, έχοντας εξασφαλίσει το εισιτήριο για το Champions League.

Στο πρώτο ημίχρονο η Τσέλσι είχε την κατοχή, η Γιουνάιτεντ όμως είχε τις φάσεις. Μόλις στο 6ο λεπτό ο Κασεμίρο άνοιξε το σκορ με κεφαλιά έπειτα από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Έρικσεν. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Μαρσιάλ έκανε το 2-0 μετά από ωραία ασίστ του Σάντσο.

Το δυσάρεστο συμβάν του αγώνα ήταν ο σοβαρός -όπως φαίνεται- τραυματισμός του Άντονι στο 26’. Ο παίκτης χτύπησε στον δεξί του αστράγαλο, σε μια διεκδίκηση της μπάλας. Ο Τσαλόμπα του έκανε τάκλιν, με αποτέλεσμα o Βραζιλιάνος μην μπορεί να σηκωθεί από το έδαφος. Κατά την αποχώρησή του με φορείο ο Άντονι έκρυβε το πρόσωπό του γεγονός που μας προϊδεάζει για σοβαρό τραυματισμό.

Η Γιουνάιτεντ μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος, είχε ευκαιρίες και διεύρυνε το υπέρ της σκορ σε 3-0, μετά από εκτέλεση πέναλτι του Μπρούνο Φερνάντες (73’). Πέντε λεπτά αργότερα ο Μάρκους Ράσφορντ από κοντινή απόσταση έκανε το 4-0, φτάνοντας τα 30 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις.

Ο τελευταίος «κόκκινος διάβολος» που είχε σκοράρει τόσα τέρματα σε μία σεζόν ήταν ο Ρόμπιν φαν Πέρσι το 2012-13. Η Τσέλσι προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, το κατάφερε αλλά αργά όταν ο Ζοάο Φέλιξπέτυχε το γκολ της «τιμής» στο 89’.

Άρσεναλ-Σαουθάμπτον 3-3 (20΄ Μαρτινέλι, 88΄ Όντεγκααρντ, 90΄ Σάκα – 1΄ Αλκαράς, 14΄ Γουόλκοτ, 66΄ Τσαλέτα-Τσαρ)

Φούλαμ-Λιντς 2-1 (58΄ Γουίλσον, 72΄ Περέιρα – 79΄αυτ. Ζοάο Παλίνια)

Μπρέντφορντ-Άστον Βίλα 1-1 (65΄ Τόνεϊ – 87΄ Ντάγκλας Λουίζ)

Κρίσταλ Πάλας-Έβερτον 0-0

Λέστερ-Γουλβς 2-1 (37΄ πεν. Ιχεανάτσο, 75΄ Καστάνιε – 13΄ Κούνια)

Λίβερπουλ-Νότιγχαμ Φόρεστ 3-2 (47΄, 55΄ Ζότα, 70΄ Σαλάχ – 51΄ Γουίλιαμς, 67΄ Γκιμπς-Γουάιτ)

Μπόρνμουθ-Γουέστ Χαμ 0-4 (5΄ Αντόνιο, 12΄ Πακετά, 43΄ Ράις, 72΄ Φορνάλς)

Νιούκαστλ-Τότεναμ 6-1 (2΄, 9΄ Μέρφι, 6΄ Ζοέλιντον, 19΄, 21΄ Ισάκ, 67΄ Γουίλσον – 49΄ Κέιν)

Μπράιτον-Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (38΄ Ενκίσο – 25΄ Φόντεν)

Μάντσεστερ Γ.-Τσέλσι 4-1 (6΄ Κασεμιρο, 45΄+5΄ Μαρσιάλ, 73΄ πέν. Φερνάντες, 78΄ Ράσφορντ – 89΄ Ζοάο Φέλιξ)