Premier League: Τεσσάρα της Τότεναμ επί της Γουέστ Χαμ

Παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Τότεναμ πήρε τη νίκη επί της Γουέστ Χαμ.

Χάρη σε ένα ξέσπασμα στις αρχές του β΄ ημίχρονου, η Τότεναμ επιβλήθηκε 4-1 της Γουέστ Χαμ στο τοπικό ντέρμπι του Λονδίνου, με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 8ης αγωνιστικής της Premier League.

Τα «σφυριά» προηγήθηκαν στο 18΄ με τον Κούντους, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 36΄ με τον Κουλουσέφσκι, αλλά τίποτα δεν προμήνυε την… καταιγίδα του β΄ ημιχρόνου. Ο Μπισούμα στο 52΄ έδωσε προβάδισμα στους «σπερς», τρία λεπτά αργότερα, από «καραμπόλα» σε σουτ του Σον, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα (χρεώθηκε αυτογκόλ στον τερματοφύλακα Αρεολά) και στο 60΄ ο Νοτιοκορεάτης διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ο Ντίνος Μαυροπάνος πέρασε ως αλλαγή στο 70΄ στη θέση του Γκουίντο Ροντρίγκες, σε ένα σημείο που το ματς είχε κριθεί, ενώ η Γουέστ Χαμ έμεινε στο φινάλε και με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Κούντους στο 86΄.