Premier League: Θριαμβεύτρια η Λίβερπουλ στο ντέρμπι με τη Σίτι

Με τέρμα του Σαλάχ, η Λίβερπουλ πήρε τη νίκη κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι.

Για την 11η αγωνιστική της Premier League, η Λίβερπουλ επικράτησε με 1-0 της Μάντσεστερ Σίτι, στο μεγάλο παιχνίδι του Άνφιλντ.

Η Λίβερπουλ ανάγκασε την Σίτι στην πρώτη της ήττα και έφτασε τους 13 βαθμούς και την 8η θέση ενώ η Σίτυ παραμένει στους 23 βαθμούς και στο -4 από την πρώτη θέση. To νικητήριο τέρμα των «Κόκκινων» πέτυχε ο Σαλάχ.

Το παιχνίδι δεν είχε πολλές ευκαιρίες και η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 40′ με την κεφαλιά του Χάαλαντ που εξουδετέρωσε ο Άλισον.

Η Λίβερπουλ είχε την δική της στιγμή με τον Σαλάχ στο 51′ που πέρασε τους αμυντικούς αλλά αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Τρία λεπτά αργότερα, η Μάντσεστερ Σίτι είχε ακυρωθεί τέρμα με τον Φιλ Φόντεν που υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ μετά την παρέμβαση από το VAR.

Η Λίβερπουλ έφτασε κοντά στο γκολ με την κεφαλιά του Ζότα στο 56ο λεπτό που κατέληξε στο δοκάρι του Έντερσον.

Στο 64ο λεπτό, ο Άλισον είπε “όχι” στο σουτ του Χάαλαντ και στο 76′ ο Σαλάχ σκόραρε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης με υπέροχο τελείωμα στην αριστερή γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Έντερσον και έδωσε την νίκη στην ομάδα του.

Στο 86′ αποβλήθηκε ο Κλοπ από τον πάγκο της Λίβερπουλ, με τη Σίτι να πιέζει ως το φινάλε για την ισοφάριση, αλλά να μην βρίσκει το πολυπόθητο γκολ.

Στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων πέρασε ως αλλαγή κι ο Κώστας Τσιμίκας στη θέση του Ντιέγο Ζότα.

Σκόρερ: 76′ Σαλάχ

Κάρτες: 63′ Φαμπίνιο, 84′ Αλκάνταρα, 90′ Ζότα – 78′ Ακάνζι

Μπρέντφορντ-Μπράιτον 2-0 (27΄, 64΄ πέν. Τόνεϊ)

Λέστερ-Κρίσταλ Πάλας 0-0

Φούλαμ-Μπόρνμουθ 2-2 (22΄ Ντιόπ, 52΄ πέν. Μίτροβιτς – 2΄ Σολάνκε, 29΄ Λέρμα)

Γουλβς-Νότιγχαμ Φόρεστ 1-0 (56΄ πέν. Νέβες)

Τότεναμ-Έβερτον 2-0 (59΄ πέν. Κέιν, 86΄ Χόιμπιεργκ)

Άστον Βίλα-Τσέλσι 0-2 (6΄,65΄ Μάουντ)