Premier League: Θριαμβεύτρια στο Λονδίνο η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε το διπλό στο Λονδίνο κόντρα στην Τότεναμ.

Για την 10η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε την Τότεναμ με 0-3 στο Tottenham Hotspur Stadium και ανήλθε ψυχολογικά μετά τα πέντε γκολ που δέχτηκε από την Λίβερπουλ.

Η πρώτη καλή στιγμή ήταν από πλευράς Τότεναμ. Στο 24ο λεπτό, ο Σον μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Ντε Χέα.

Στο επόμενο λεπτό ήρθε η απάντηση της Γιουνάιτεντ. Ο Φερνάντες έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο Καβάνι έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 29′ η Τότεναμ σκόραρε με τον Ρομέρο αλλά στην αρχή της φάσης υπήρχε οφσάιντ και ακυρώθηκε το γκολ του αμυντικού των Σπερς.

Στο 39′ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ άνοιξε το σκορ με δράστη τον Κριστιάνο Ρονάλντο με υπέροχο τελείωμα μετά την τελική πάσα του Μπρούνο Φερνάντες.

Η Τότεναμ είχε σημαντική ευκαιρία για την ισοφάριση πέντε λεπτά αργότερα αλλά το σου του Λο Σέλσο έφυγε άουτ.

Στο 48′ ο Ρονάλντο είχε ένα ακυρωθέν τέρμα καθώς βρισκόταν σε αντικανονική θέση.

Στο 64′ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε δύο τα τέρματα της με τον Έντισον Καβάνι. Ο Ουρουγουανός δέχτηκε την πάσα του Κριστιάνο Ρονάλντο και με λίμπα νίκησε τον Γιορίς.

Το τελικό 0-3 υπέγραψε ο Μάρκους Ράσφορντ με ψύχραιμο πλασέ στο 87ο λεπτό ύστερα από κάθετη του Μάτιτς.

Σκόρερ: Ρονάλντο 39′, Καβάνι 64′, Ράσφορντ 87′

Κάρτες: Ντέιβις 78′, Ρομέρο 93′ – Σο 19′, Μαγκουάιρ 23′, Φρέντ 74′

Τότεναμ: Γιορίς, Ρομέρο, Ντάιερ, Έμερσον, Ντέιβις, Σκιπ(66′ Εντομπελέ), Χόιμπιεργκ, Λουκάς(54′ Μπέργουιν), Σον, Λο Σέλσο(73′ Άλι), Κέιν

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Μαγκουάιρ, Λίντελοφ, Βαράν, Σο, Μπισάκα, Φρεντ, ΜακΤόμινεϊ, Φερνάντες(76′ Μάτιτς), Καβάνι(82′ Λίνγκαρντ), Ρονάλντο(71′ Ράσφορντ)