Premier League: Θρίαμβος της Λίβερπουλ, αγχώθηκε η Τσέλσι, έσωσε τον βαθμό η Άστον Βίλα

Απίστευτη ανατροπή η Λίβερπουλ, επιστροφή στις νίκες για Τσέλσι, πήρε τον βαθμό η Άστον Βίλα.

Για την 14η αγωνιστική της Premier League η Λίβερπουλ επικράτησε της Φούλαμ σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι, η Τσέλσι επιβλήθηκε της Μπράιτον, απώλεια βαθμών είχε η Άστον Βίλα κόντρα στη Μπόρνμουθ.

Η Λίβερπουλ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στη Φούλαμ με απίστευτη ανατροπή (4-3). Το πρώτο ημίχρονο τα είχε όλα, με τον Αλεξάντερ-Άρνολντ να ανοίγει το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 20ο λεπτό. Η Φούλαμ μπορεί να έπαιζε παθητικά για 23 λεπτά όμως στην πρώτη επικίνδυνη επίσκεψή της στα αντίπαλα καρέ, βρήκε δίχτυα με πρώην παίκτη της Λίβερπουλ. Ο Ρόμπινσον έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Γουίλσον πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι για να κάνει το 1-1. Οι “κόκκινοι” πήραν ξανά το προβάδισμα στο 38′ όταν ο Μακάλιστερ εξαπέλυσε ένα πολύ δυνατό σουτ αρκετά μέτρα έξώ από τη μεγάλη περιοχή, νικώντας τον Λένο γράφοντας το 2-1. Λίγο πριν πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια, ο Τέτε ισοφάρισε ξανά από κοντινή απόσταση και αφού η φάση ελέγχθηκε από το VAR το γκολ μέτρησε κανονικά. Στο 80′ η Φούλαμ σόκαρε τη Λίβερπουλ που από την κεφαλιά του Ντεκόρντοβα-Ριντμ μπήκε μπροστά στο σκορ. Οι παίκτες του Κλοπ αντέδρασαν και μέσα σε δύο λεπτά ολοκλήρωσαν την ανατροπή. Στο 87′ ο Εντό που είχε περάσει ως αλλαγή έπιασε φαλτσαριστό σουτ και έφερε το ματς σε ισορροπία, ενώ δευτερόλεπτα πιο μετά ο Αλεξάντερ-Άρνολντ έγραψε το 4-3, γράφοντας τον επίλογο ενός εκ των συγκλονιστικότερων αναμετρήσεων της φετινής Premier League.

Σημαντικό τρίποντο πήρε η Τσέλσι επί της Μπράιτον με 3-2 και ανέβηκε στη δέκατη θέση.  Στο 17′ ο Μπαντιασίλ γύρισε την μπάλα μετά από κόρνερ και ο Έντσο με κοντινή κεφαλιά νίκησε τον Στιλ για το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Κόλγουιλ ξανασκόραρε με κεφαλιά, όμως ο Μποενανότε συνέκλινε και πλάσαρε, μειώνοντας σε 2-1. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο Μίλνερ έκανε σκληρό μαρκάρισμα στον Μούντρικ, ο Πόουσον έδειξε την άσπρη βούλα και ο Φερνάντες ευστόχησε, δίνοντας “αέρα” δύο τερμάτων στην Τσέλσι. Ο Ζοάο Πέδρο βρήκε δίχτυα στις καθυστερήσεις του αγώνα πετυχαίνοντας το τελικό 3-2.

Ισόπαλες με σκορ 2-2 έμειναν Μπόρνμουθ και Άστον Βίλα, με τον Σεμένιο να βάζει μπροστά την Μπόρνμουθ, ενώ η απάντηση της Βίλα ήρθε άμεσα από γκολ του Μπέιλι. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Σολάνκε σούταρε χαμηλό για το 2-1, αλλά οι “χωριάτες” βρήκαν τρόπο να κλέψουν τον βαθμό με σκόρερ τον Όλι Γουότκινς στο 90′.

Η Γουέστ Χαμ δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας, με το 1-1 να παραμένει μέχρι τη λήξη του αγώνα. Τα “σφυριά” προηγήθηκαν με όμορφο γκολ του Κούντους στο 13′ όμως ο Εντουάρ βρήκε τρόπο να ισοφαρίσει σε 1-1.