Premier League: Θρίαμβος της Νιούκαστλ, ήττα του Πότερ στην επιστροφή του στο Μπράιτον

Συνεχίζει την εκπληκτική πορεία της η Νιούκαστλ που διέλυσε την Άστον Βίλα

Για την 14η αγωνιστική της Premier League, η Νιούκαστλ νίκησε με 4-0 την Άστον Βίλα, ενώ η Τσέλσι ηττήθηκε με 4-1 την Μπράιτον.

Η Νιούκαστλ συνεχίζει την εξαιρετική πορεία της στην Πρέμιερ Λιγκ με 4-0 την Άστον Βίλα και παρέμεινε στην τέταρτη θέση.

Η επιστροφή του Πότερ στο Μπράιτον δεν ήταν η καλύτερη, καθώς η ομώνυμη ομάδα και πρώην του Άγγλου τεχνικού, κέρδισε την Τσέλσι με 4-1 και την άφησε στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Τότεναμ πήρε σπουδαίο διπλό στο Μπόρνμουθ και παρόλο που βρέθηκε πίσω με δύο τέρματα έκανε ολική ανατροπή και πήρε την νίκη με 2-3 και βρίσκεται στην τρίτη θέση.

Με τέρμα του Έντουαρντ στο 38ο λεπτό η Κρίσταλ Πάλας επικράτησε με 1-0 της Σαουθάμπτον και ανέβηκε στην 10η θέση και στο  Μπρέντφορντ, η τοπική ομάδα έμεινε ισόπαλη με 1-1 κόντρα στην Γουλβς.

Λέστερ-Μάντσεστερ Σιτι 0-1 (49′ Ντε Μπρόινε)

Μπόρνμουθ-Τότεναμ 2-3 (22’, 50’ Μουρ – 57’ Σεσενιόν, 73’ Ντέιβις, 90+2’ Μπεντανκούρ)

Μπρέντφορντ-Γουλβς 1-1 (51’ Μι – 52’ Νέβες)

Μπράιτον-Τσέλσι 4-1 (5’ Τρόσαρντ, 14’ αυτ. Λόφτους-Τσικ, 42’ αυτ. Τσαλόμπα, 90+2’ Γκρος – 48’ Χάβερτς)

Κρίσταλ Πάλας-Σαουθάμπτον 1-0 (38’ Έντουαρντ)

Νιούκαστλ-Αστον Βίλα 4-0 (45+5’ πεν., 56’ Γουίλσον, 59’ Ζοέλιντον, 68’ Άλμιρον)

Φούλαμ-Έβερτον (19:30)

Λίβερπουλ-Λιντς (21:45)