Premier League: “Τριάρα” της Μπράιτον επί της Νιουκάστλ με εκπληκτικό Φέργκιουσον

Τρίποντο για τη Μπράιτον επί της Νιουκάστλ.

Για την 4η της Premier League, η Μπράιτον επικράτησε εύκολα της Νιουκάστλ με 3-1 στο ”Amex Stadium” και σημείωσε την τρίτη νίκη της σε τέσσερα παιχνίδια πρωταθλήματος.

Στο 27ο λεπτό η Μπράιτον άνοιξε το σκορ μετά από τρία διαδοχικά σουτ που βρήκαν εστία. Αρχικά ο Πόουπ απέκρουσε με το πόδι το πλασέ του Μιτόμα, στην εξέλιξη της φάσης ο Άγγλος κίπερ δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τη μπάλα στο μακρινό σουτ του Γκίλμουρ και ο Φέργκιουσον πήρε το ριμπάουντ για να τον νικήσει με κοντινό πλασέ για το 1-0.

Το δεύτερο μέρος βρήκε τις δύο ομάδες να μην έχουν διάθεση να απειλήσουν, ωστόσο από τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού και έπειτα οι “γλάροι” κατάφεραν να διευρύνουν το υπέρ τους προβάδισμα.

Στο 65΄ο Γκίλμουρ πέρασε κάθετη πάσα στον Φέργκιουσον που γύρισε το σώμα του και έκανε δεξί σουτ εκτός περιοχής για να στέλνει τη μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Πόουπ (2-0).

Ο Έβαν Φέργκιουσον πήρε την πάσα από τον Μιτόμα στο ύψος της μεγάλης περιοχής και σούταρε. Η μπάλα κόντραρε στον Σερ και κατέληξε στα δίχτυα (3-0).

Να σημειωθεί πως ο 18χρονος Φέργκιουσον έγινε ο 3ος παίκτης που πέτυχε σήμερα (2/9) χατ-τρικ μετά τους Έρλινγκ Χάαλαντ και Χιούνγκ-Μιν Σον, επίτευγμα που συμβαίνει για δεύτερη φορά στα χρονικά της Premier League μετά από τις 23 Σεπτεμβρίου 1995 όταν είχαν πετύχει κάτι ανάλογο οι Φάουλερ, Σίρερ και Γεμπόα.

Η Νιουκάστλ μπόρεσε να μειώσει στις καθυστερήσεις του αγώνα με γκολ του Γουίλσον.