Premier League: Τριάρα της Γιουνάιτεντ, με το γκολ της χρονιάς από τον Γκαρνάτσο

Εύκολη νίκη της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επί της Έβερτον.

Για την 13η αγωνιστική της Premier League η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε της Έβερτον με 0-3 στο “Goodison Park”, ο Γκαρνάτσο πέτυχε το γκολ της χρονιάς και τα “ζαχαρωτά” έμειναν στην τελευταία θέση.

Οι “κόκκινοι διάβολοι” πήραν νωρίς το προβάδισμα στο σκορ από το εκπλητικό γκολ του Γκαρνάτσο. Ο Ράσφορντ τροφοδότησε τον Νταλότ, αυτός έβγαλε σέντρα από τα δεξιά, με τον Γκαρνάτσο να πιάνει απίστευτο ανάποδο ψαλίδι μέσα από τη μεγάλη περιοχή, ευστοχώντας για το 0-1, σε ένα τέρμα που θα είναι σίγουρα για υποψήφιο καλύτερο της σεζόν.

Μετά το γκολ τα “ζαχαρωτά” ανέβασαν στροφές και στο 32ο λεπτό είχαν μεγάλη ευκαιρία για να φέρουν σε ισορροπία την αναμέτρηση. Οι Λιούιν και ΜακΝιλ έκαναν συνεχόμενα σουτ, ο Ονάνα απέκρουσε και ο Μεϊνού έδιωξε στη πάνω στη γραμμή σώζοντας την ομάδα του.

Στο 56ο λεπτό ο Μαρσιάλ έπεσε μέσα στην πειροχή και είδε τον Μπρούκς να του δίνει αρχικά κίτρινη για “θέατρο”, όμως το VAR τον κάλεσε να δει την φάση αφού ο θεώρηθηκε πως ο Γιανγκ είχε αγίξει τον Γάλλο στα πόδια και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Μάρκους Ράσφορντ ανέλαβε την εκτέλεση, ήταν εύστοχος και διαπλασίασε το σκορ για τη Γιουνάιτεντ.

Το τελικό 0-3 ο Μαρσιάλ εκμεταλλεύτηκε μια εξαιρετική κάθετη πάσα από τον Φερνάντες και με σκαφτό πλασέ νίκησε τον Πίκφορντ για να δώσει μια σημαντική νίκη στην ομάδα του.

Τότεναμ – Άστον Βίλα 1-2

Νωρίτερα, η Άστον Βίλα πέτυχε ένα μεγάλο διπλό απέναντι στην Τότεναμ με 1-2 και ανέβηκε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Το ματς ήταν ένα από τα πιιο συναρπαστικά που έχουν λάβει χώρα μέχρι στιγμής στην φετινή Premier League, καθώς τρία γκολ του Σον δεν μέτρησαν ως οφσάιντ, τα “σπιρούνια” έχασαν μεγάλες ευκαιρίες, ενώ ο Εμιλιάνο Μαρτίνεζ πραγματοποίησε μια εκπληκτική εμφάνιση.

Η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου προηγήθηκε στο 22ο λεπτό με τον Σον, αλλά αυτή του Έμερι ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Τόρες. Τελικά, οι “χωριάτες” έφεραν “τούμπα” τον αγώνα στο 61′ (1-2), ακολουθώντας ένα καταιγιστικό ημίωρο με φάσεις και από τις δύο εστίες.