Premier League: Υπέταξε τη Γιουνάιτεντ και πήρε την πρώτη νίκη η Τότεναμ του Ποστέκογλου

Με το γκολ του Σαρ και το αυτογκόλ του Μαρτίνες, η Τότεναμ πανυγήρισε την πρώτη νίκη στη φετινή Premier League.

Για την 2η αγωνιστική της Premier League, η Τότεναμ επικράτησε με 2-0 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Tottenham Hotspur Stadium», πετυχαίνοντας μια πολύ σπουδαία νίκη, την πρώτη του Άγγελου Ποστέκογλου στο αγγλικό πρωτάθλημα.

Αμφότερες οι ομάδες μπήκαν δυνατά και με όρεξη στο παιχνίδι, έχοντας αρκετές καλές στιγμές για να πετύχουν γκολ.

Στο 13ο λεπτό ήρθε η πρώτη κλασική ευκαιρία στο ματς. Ο Άντονι έκανε κάθετη πάσα για τον Ράσφορντ, ο δεύτερος έκανε πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής, υποχρεώνοντας τον Βικάριο σε πολύ δύσκολη επέμβαση χάρη στην έγκαιρη έξοδό του.

Ο ρυθμός ήταν αρκετά γρήγορος στο πρώτο 20λεπτο, με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να είναι πιο επικίνδυνη σε αυτό το διάστημα και να έχει δημιουργήσει περισσότερες τελικές έναντι των γηπεδούχων.

Ο Ράσφορντ συνέχισε να απειλεί την εστία των «σπιρουνιών» και στο 23’, έκανε κεφαλιά μετά από ωραία σέντρα του Φερνάντες αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στη συνέχεια, ο Γκαρνάτσο έκανε το σουτ ωστόσο η μπάλα βρήκε στο απλωμένο χέρι του Ρομέρο. Οι παίκτες των φιλοξενούμενων διαμαρτυρήθηκαν, η φάση εξετάστηκε στο VAR και το ματς συνεχίστηκε χωρίς να καταλογιστεί παράβαση.

Στο 30ο λεπτό ο Ονάνα είπε «όχι» αποκρούοντας σουτ του Σαρ από πλεονεκτική θέση.

Η Γιουνάιτεντ έχασε τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί με τον Μπρούνο Φερνάντες στο 36’. Ο Πορτογάλος έκανε την κεφαλιά ανενόχλητος από το ύψος της μικρής περιοχής έπειτα από σέντρα του Γκαρνάτσο, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 40ο λεπτό η Τότεναμ είχε πολύ καλή στιγμή, με τους Λονδρέζους να στέλνουν δύο φορές τη μπάλα στο δοκάρι μέσα σε διάστημα 30 δευτερολέπτων. Αρχικά το δυνατό σουτ του Πόρο από το ύψος της μεγάλης περιοχής τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι ενώ στη συνέχεια της φάσης, το γύρισμα του Σαρ από τα δεξιά η μπάλα βρήκε στον Σο και χτύπησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Ονανά.

Στην επανάληψη, ο Κουλουσέβσκι πέρασε την αντίπαλη άμυνα και έκανε το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα κόντραρε και ο προωθημένος Σαρ σκόραρε για το 1-0.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ προσπάθησε να απειλήσει για να πετύχει γκολ, αλλά η ομάδα του Άγγγελου Ποστέκογλου είχε τον έλεγχο του αγώνα, καταφέρνοντας μάλιστα στο 83′ να κλειδώσει τη νίκη  όταν ο Πέρισιτς βρήκε τον Ντέιβις, το τελείωμα του οποίου κατέληξε στα δίχτυα, μετά από κόντρα στον Μαρτίνες, για το 2-0.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Βικάριο, Πόρο (Έμερσον 88′), Φαν ντε Φεν, Ρομέρο, Ουντότζι (Ντέιβις 70’), Σαρ (Χόιμπιεργκ 75’), Μπισούμα, Κουλουσέβσκι (Σόλομον 88′), Μάντισον, Σον, Ρισάρλισον (Πέρισιτς 70’)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ονανά, Γουάν-Μπισάκα (Νταλότ 66’), Βαράν, Μαρτίνες, Σο, Καζεμίρο, Άντονι (Έριξεν 66’), Φερνάντες, Μάουντ (Πελίστρι 85′), Γκαρνάτσο (Σάντσο 66’), Ράσφορντ (Μαρσιάλ 85′)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Σέφιλντ Γιουν. 2-1 (3΄ Αβονίγι, 89΄ Γουντ – 48΄ Χάμερ)

Φούλαμ-Μπρέντφορντ 0-3 (44’ Γουισά, 66’πέν, 90’+2’ Εμπουεμό)

Λίβερπουλ-Μπόρνμουθ 3-1 (27’ Ντίαζ, 36’ Σαλάχ, 62’ Ζότα – 3’ Σεμένιο)

Γουλβς-Μπράιτον 1-4 (61’ Χι Τσαν – 15’ Μιτομά, 46’ Εστουπινιάν, 51’, 55’ Μαρτς)

Τότεναμ-Μάντσεστερ Γιουν. 2-0 (49΄ Σαρ, 83΄ Ντέιβις)

Μάντσεστερ Σίτι-Νιούκαστλ 22:00