Πρέμιερ Λιγκ: Στο ρελαντί η Άρσεναλ

Με 4-1 επικράτησε η Άρσεναλ της Κρίσταλ Πάλας.

Επίδειξη δύναμης απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας έκανε η Άρσεναλ την οποία νίκησε με 4-1 στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής του Αγγλικού πρωταθλήματος.

Οι Κανονιέρηδες μπήκαν δυναμικά στην αναμέτρηση και πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Μαρτινέλι στο 28ο λεπτό μετά από υπέροχο συνδυασμό με τον Σάκα και υπέροχο τελείωμα του Βραζιλιάνου. Η Άρσεναλ έκανε δύο τα τέρματα της με το υποδειγματικό πλασέ του Σάκα στο 43ο λεπτό.

Το 3-0 έγινε στο 55ο λεπτό με δράστη τον Τσάκα που εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Τροσσάρτ και νίκησε τον Γουίτγουορθ. Η Κρίσταλ Πάλας κατάφερνε να μειώσει το σκορ στο 63ο λεπτό με την προσπάθεια του Σλουπ και να αγχώσει την Άρσεναλ. Ωστόσο, η Άρσεναλ στο 74ο λεπτό έκανε το 4-1 με το τέρμα του Σάκα και κλείδωσε την νίκη.

Η Άρσεναλ αύξησε τη διαφορά από τη Μάντσεστερ Σίτι στους οκτώ βαθμούς, έχοντας όμως κι ένα ματς περισσότερο.