Πρέμιερ Λιγκ: Θριαμβεύτρια από το “Στάνφορντ Μπριτζ” έφυγε η Μάντσεστερ Σίτι

Με “δράστη” τον Μαχρέζ στο 63ο λεπτό, η Μάντσεστερ Σίτι πήρε το διπλό στην έδρα της Τσέλσι.

Για την 19η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 0-1 της Τσέλσι και πήγε πέντε βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Άρσεναλ.

Πιο συγκεκριμένα, οι “Πολίτες” έφτασαν τους 39 βαθμούς σε 17 αναμετρήσεις, με την Άρσεναλ να έχει στον ίδιο αριθμό αγώνων 44. Η γηπεδούχος Τσέλσι συνεχίζει την απογοητευτική της φετινή πορεία στο πρωτάθλημα και παρέμεινε στην 10η θέση με μόλις 25 βαθμούς σε 17 παιχνίδια.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης με την Σίτι να έχει την κατοχή της μπάλας και την Τσέλσι να προσπαθεί με αντεπιθέσεις να απειλήσει την εστία του Άλισον.

Η Μάντσεστερ Σίτι πέτυχε το τέρμα που της έδωσε την νίκη στο 63ο λεπτό με τον Ριάντ Μαχρέζ. Η Σίτι έπαιξε το ποδόσφαιρο της η μπάλα έφτασε στα αριστερά στον Γκρίλις που γύρισε την μπάλα παράλληλα και ο Μαχρέζ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία δίνοντας το τρίποντο στους πολίτες.

Σκόρερ: 63′ Μαχρέζ

Κάρτες: 89′ Κόβασιτς, 94′ Κουλιμπαλί