Πρεμιέρα με άνετη νίκη για την Λίβερπουλ

Η αυλαία της Πρέμιερ Λιγκ για την αγωνιστική σεζόν 2019-2020 άνοιξε στο Άνφιλντ με την περσινή δευτεραθλήτρια Λίβερπουλ να υποδέχεται την περσινή πρωταθλήτρια της Τσάμπιονσιπ Νόργουιτς όπου και την υπέταξε σε βαριά ήττα με 4-1.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ καθάρισε από νωρίς το παιχνίδι πετυχαίνοντας και τα τέσσερα τέρματα της από το πρώτο μόλις ημίχρονο.

Οι “Reds” πήραν από νωρίς κεφάλι στο σκορ χάρη σε αυτογκόλ του Χάρλεϊ στο 7ο λεπτό.

Στο 19′ και στο 28′ ο Μοχάμεντ Σαλάχ πέτυχε το ένα τέρμα και σέρβιρε το άλλο για τον Φαν Ντάικ ενώ το τέταρτο γκολ της ομάδας το πέτυχε ο Βέλγος Οριγκί τρία λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου(42′).

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο σκορ με τον Φινλανδό Πούκι(64′) να πετυχαίνει το τέρμα της τιμής.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Λίβερπουλ: Άλισον (39′ Αντριάν), Αλεξάντερ-Άρνολντ, Τζόμεζ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ, Σαλάχ, Οριγκί (74′ Μανέ), Φιρμίνο (86′ Μίλνερ).

Νόργουιτς:Κρουλ, Άαρονς, Χάνλεϊ, Γκόντφρι, Λιούις, Μακλίν, Τράιμπουλ (70′ Ερνάντες), Στίπερμαν (58′ Στίπερμαν), Κάντγουελ, Μπουεντία, Πούκι (83′ Ντρμιτς).