Πρεμιέρα με εύκολες νίκες για Χοφενχάιμ και Χέρτα

Επιβλητικές νίκες από τη Χέρτα, τη Χοφενχάιμ και την Άουγκσμπουργκ στην έναρξη του πρωταθλήματος της Bundesliga.

Για τις αναμετρήσεις των 16.30 στη Bundesliga, στους πέντε αγώνες έγινε το εξής αξιοσημείωτο, ο ένας ήρθε ισοπαλία, ενώ στους υπόλοιπους επικράτησαν οι φιλοξενούμενοι!

Εύκολη νίκη που της χάρισε τους τρεις βαθμούς πέτυχε η Χέρτα κόντρα στην Βέρντερ Βρέμης που επιβλήθηκε με 1-4. Πέκαρικ(42′) και Λουκαντάκιο(45′) άνοιξαν το σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Τα γκολ ήταν μοιρασμένα και στο δεύτερο μέρος οι Κουνχα(63’) και Κόρντομπα (90’) διαμόρφωσαν το 1-4.

Χοφενχάιμ και Φράιμπουργκ επικράτησαν της Κολωνία και Στουτγκάρδη αντίστοιχα με ίδιο σκορ 2-3. Τα τρία γκολ για την Χοφενχάιμ πέτυχε ο ίδιος παίκτης, ο Κράμαριτς  σημειώνοντας χατ-τρικ(4’, 45’+6’, 90’+3’) .

Με σκορ 1-3 κλείδωσε τη νίκη και η Άουγκσμπουργκ κόντρα στην Ούνιον Βερολίνου, φτάνοντας προσωρινά στην τρίτη θέση ισόβαθμη με τη Χοφενχάιμ και και τη Φράιμπουργκ.

Ισόπαλες με 1-1 αναδείχτηκαν Άιντραχτ και Αρμίνια Μπίλεφελντ και μοιράστηκαν απ’ ένα βαθμό. Ο Σούκου άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 51’, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Σίλβα διαμόρφωσε το τελικό 1-1.