Premiership Σκωτίας: Εύκολα η Ρέιντζερς, γκέλαρε η Σέλτικ

Νίκη για την Ρέιντζερς, γκέλα για την Σέλτικ, στο +6 η διαφορά υπέρ της ομάδας του Στίβεν Τζέραρντ.

Το καθήκον της έκανε η Ρέιντζερς που επικράτησε με 2-0 της Λίβινγκστον, με τέρματα των Αριμπό (9′) και Ντεφόε (16′), για την 12η αγωνιστική του Σκωτσέζικου πρωταθλήματος. Η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ μέτρα ένα σερί 15 αήττητων παιχνιδιών σε πρωτάθλημα και Ευρώπη. Οι Ρέιντζερς βρίσκονται στην κορυφή με 32 βαθμούς.

Πίσω τους και στο -6 βρίσκεται η Σέλτικ, η οποία γκέλαρε στην έδρα της Αμπερντίν, καθώς οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 3-3. Ο Φέργκιουσον στο 43′ άνοιξε το σκορ για την Αμπερντίν. Η Σέλτικ ισοφάρισε στο 52′ με τον ΜακΓκρέγκορ, αλλά η Αμπερντίν πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 65′, με τον Χέντγκες (2-1). Οι φιλοξενούμενοι μέσα σε 2 λεπτά έκαναν την ανατροπή, αρχικά ισοφαρίζοντας με τον Γκρίφιθ (76′) και στην συνέχεια παίρνοντας προβάδισμα με πέναλτι του Κρίστι (78′). Το τελικό 3-3 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις του αγώνα (90+2′) ο Φέργκιουσον με εκτέλεση πέναλτι.

Με πέναλτι του Νίσμπετ στο 27ο λεπτό η Χιμπέρνιαν έφυγε με το «διπλό» από την έδρα της Κιλμάρνοκ (0-1). Στο «μηδέν» κόλλησαν Σεντ Τζόνσον και Νταντί Γιουνάιτεντ, ενώ με «τεσσάρα» υποδέχθηκε η Μάδεργουελ την Ρος Κάουντι (4-0).