Premiership Σκωτίας: Γκέλα, για Σέλτικ, καλπάζει προς τον τίτλο η Ρέιντζερς

Η ψαλίδα στην κορυφή στην Premiership της Σκωτίας άνοιξε και άλλο. Η Ρέιντζερς συνέτριψε την Αμπερντίν και αποσπάστηκε με +11 από τη δεύτερη Σέλτικ, η οποία αγκομαχούσε για να πάρει την ισοπαλία.

Εύλογα ίσως κάποιος να ισχυριστεί ότι είναι πρώιμο να χρίσεις τον πρωταθλητή έπειτα από τις πρώτες 15 αγωνιστικές. Από την άλλη όμως, η «διαστημική» Ρέιντζερς του Στίβεν Τζέραρντ στη Σκωτία μοιάζει να μην έχει αντίπαλο. Οι πρωτοπόροι εκμεταλλεύτηκαν το νέο στραβοπάτημα της Σέλτικ κόντρα στη Χιμπέρνιαν, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +11, μιας και έριξαν «τεσσάρα» στην Αμπερντίν.

Ρέιντζερς- Αμπερντίν 4-0

Με… σπασμένα τα φρένα συνέχισε η Ρέιντζερς την ξέφρενη φετινή της πορεία και… κονιορτοποίησε την Άμπερντιν, φιλοδωρώντας τη με τέσσερα γκολ. Έτσι, αξιοποίησε στο έπακρο την γκέλα της Σέλτικ με τη Χιμπέρνιαν, με αποτέλεσμα να αφήσει τους Κέλτες στο -11 από την κορυφή.

Η αρμάδα του Στίβεν Τζέραρντ διέλυσε την Αμπερντίν και σε συνδυασμό με την απώλεια βαθμών των Κελτών, αποσπάστηκε με 11 βαθμούς από τη δεύτερη θέση. Πάντως, έχει δώσει δύο ματς περισσότερα από τη Σέλτικ.

Το σκορ στο παιχνίδι άνοιξε στο 15′ ο Κεντ, με τον Ρουφ να κάνει το 2-0 στο 29′. Στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου ο Άρφιλντ διαμόρφωσε το 3-0, ενώ ο Ταβερνιέ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι «κλείδωσε» τη νίκη στο 53′.

Χιμπέρνιαν-Σέλτικ 2-2

Μια ακόμα απογοητευτική εμφάνιση προσέθεσε στο ενεργητικό του, το σύνολο του Νιλ Λένον, το οποίο μάλιστα «έσωσε την παρτίδα» στα… χασομέρια. Αξιοσημείωτο ότι άφησε βαθμούς για δεύτερη σερί αγωνιστική. Το προβάδισμα των γηπεδούχων χάρη στα γκολ των Μέρφι (52’) και Νίσμπετ (59’) έμοιαζε με υποθήκη νίκης. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι, εξαπολύοντας τη δίκη τους αντεπίθεση κατόρθωσαν και έφυγαν από τον αγωνιστικό χώρο με την ισοπαλία. Στο 79΄ ο Εντουάρ μείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ το τελικό 2-2 διαμόρφωσε ο Λασάλτ στις καθυστερήσεις.

Σεντ Τζόνστον-Μάδεργουελ 1-1

Μολονότι οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Ο’ Χάρα  (17’), δεν κατάφεραν να πάρουν ένα σημαντικό «διπλό», καθώς ο Μέι ισοφάρισε με εύστοχο χτύπημα (34’).

Λίβινγκστον-Σεντ Μίρεν 0-1

Καθοριστική νίκη πανηγύρισε η Σεντ Μίρεν στην έδρα της Λίβινγκστον στην προσπάθεια που κάνει να παραμείνει στην κατηγορία. Με αυτόν τον τρόπο, έφθασε τους 11 πόντους. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Ντόιλε-Χάιες (56’).

Κιλμάρνοκ-Ρος Κάουντι 3-1

Τι και αν οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες στο ξεκίνημα του ματς από την απευθείας κόκκινη κάρτα που αντίκρισε ο Φίντλεϊ; Δεν το έβαλαν κάτω και προηγήθηκαν με τον Μπρόφι (14’). Μπορεί ο Γριβόστι να ισοφάρισε προσωρινά για τους φιλοξενούμενους (43’), όμως οι οικοδεσπότες «ξεκλείδωσαν» την αντίπαλη άμυνα με το εύστοχο πέναλτι του Καμπάμπα (68’). Ο Μπεργκ στις καθυστερήσεις του αγώνα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Νταντί Γιουνάιτεντ-Χάμιλτον 2-1

Αν και η Νταντί Γιουνάιτεντ βρέθηκε πίσω στο σκορ στην έδρα της από το γκολ του Κάλαχαν (65’), έκανε την ολική ανατροπή απέναντι στη Χάμιλτον. Πρόσωπο του ματς για τους θριαμβευτές δεν ήταν άλλο από τον Κλαρκ, ο οποίος σε διάστημα λιγότερο των 5’ (76’-80’) σκόραρε δις. Στον αντίποδα, ο Κάλαχαν μολονότι σκόραρε, εξελίχθηκε σε μοιραίο για την ομάδα του. Έχασε πέναλτι (82’) και απέτυχε να ισοφαρίσει.