Primeira Liga: Νίκη για Πόρτο, κράτησε ανοικτή τη μάχη του τίτλου

Σπουδαίο διπλό για την Πόρτο επί της Μπενφίκα.

Για την 27η αγωνιστική του Πορτογαλικού πρωταθλήματος, η Μπενφίκα δεν μπόρεσε να τελειώσει την υπόθεση τίτλου, καθως ηττήθηκε στο ντέρμπι με την Πόρτο με 1-2 στο «Ντα Λουζ».

Οι «δράκοι» μείωσαν στους 7 βαθμούς τη διαφορά τους απ’ την κορυφή, 7 αγωνιστικές πριν το φινάλε. Οι «αετοί» είναι φαβορί για την κατάκτηση του εφετινού πρωταθλήματος.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για την Μπενφίκα, παίρνοντας το προβάδισμα  μόλις το 10’, με το αυτογκόλ του Ντιέγκο Κόστα, ο οποίος είδε την μπάλα να χτυπάει πάνω του και να καταλήγει στα δίκτυα, έπειτα απ’ την κεφαλιά του Ράμος που βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

Η Πόρτο απάντησε λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου με το σουτ του Ουρίμπε στο 45′, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων είδε το VAR να της στερεί άλλο ένα πολύ ωραίο τέρμα του Γκαλένο, διότι ο σκόρερ ήταν εκτεθειμένος για εκατοστά.

Στο 54′ ο Ταρεμί έδωσε προβάδισμα στην Πόρτο (2-1), «παγώνοντας» το «Ντα Λουζ», με την Μπενφίκα να μην βρίσκει άλλες καθαρές ευκαιρίες ως το φινάλε για να ξαναφέρει το ματς στα ίσα.