Προκριματικά EURO 2024: Ήττα σοκ για την Ισπανία, νίκη για την Κροατία

Ήρωας για την Σκωτία ο ΜακΤόμινει, έδωσε το τρίποντο στους Κροάτες ο Κόβασιτς.

Για την 2η αγωνιστική των προκριματικών του EURO 2024, βόμβα έπεσε στη Γλασκώβη από την ήττα της Ισπανίας από την Σκωτία. Η Νορβηγία κόλλησε στο 1-1 με την Γεωργία. Ρουμανία κι Ελβετία «ζευγάρωσαν» τις νίκες τους επί των Λευκορωσίας και Ισραήλ. Η Ουαλία νίκησε την Λετονία.

Η Σκωτία νίκησε 2-0 την Ισπανία. Ο ΜακΤόμινεϊ σκόραρε δύο φορές για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, καθώς ήταν η πρώτη νίκη της Σκωτίας επί της Ισπανίας. Ο μέσος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ χτύπησε νωρίς σε κάθε ημίχρονο. Η ομάδα του Ντε Λα Φουέντε πλησίασε περισσότερο όταν η κεφαλιά του Χοσέλου χτύπησε στο δοκάρι. Το σκορ παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Η Τουρκία έχασε 0-2 από την Κροατία. Ο Ματέο Κόβασιτς χτύπησε δύο φορές καθώς η Κροατία σημείωσε την πρώτη της νίκη στον όμιλο Δ. Ο Ντόμινικ Λιβάκοβιτς έκανε θαυμάσια αρνήθηκε τις ευκαιρίες των Τζενγκίζ Ουντέρ και Ακτούρκογλου στα πρώτα λεπτά του αγώνα, αλλά οι φιλοξενούμενοι έσπασαν το ρόδι  με τον Κόβασιτς.

Ο μέσος της Τσέλσι διπλασίασε τα γκολ του και της Κροατίας στο ημίχρονο νικώντας  τον Μερτ Γκιουνόκ που αρχικά έσωσε την προσπάθεια του από τον Μάριο Πάσαλιτς.

Η Γεωργία κόλλησε στο ισόπαλο 1-1 με την Νορβηγία, ο Σόρλοτ έδωσε προβάδισμα στους Σκανδιναβούς στο ξεκίνημα του αγώνα, αλλά στο δεύτερο μέρος οι Γεωργιανοί ισοφάρισαν με τον Μικαουτάτζε και μπήκαν στη διοργάνωση (στην πρεμιέρα είχαν ρεπό) παίρνοντας ένα βαθμό από μία θεωρητικά καλύτερη ομάδα.

Την πρώτη νίκη πέτυχε η Ουαλία επί της Λετονίας με 1-0 στο Κάρντιφ, οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Το μοναδικό σκορ της αναμέτρησης ήταν ο Κίφερ Μουρ στο 49’.

Η Ελβετία νίκησε το Ισραήλ με 3-0. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 39’ με τον Βάργκας. Στο 48′ πέτυχε το 2-0 με τον Αμντούνι. Το 3-0 το σημείωσε ο Βίντμερ.

Η Ρουμανία πήρε το τρίποντο επί της Λευκορωσίας με 2-1, ο Στάντσιου έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του στο 17’. Δύο λεπτά αργότερα ο Μπούρτσα έκανε το 2-0. Στο 86’ ο Μορόζοφ βρήκε τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα για το 2-1, αλλά το σκορ παρέμεινε μέχρι το φινάλε.

Το Κόσοβο κόλλησε στο 1-1 στην Πρίστινα με την Ανδόρα, τα γκολ της αναμέτρησης τα πέτυχαν οι Ζεγκρόβα στο 59’ και Ρόβας στο 61’.