Προκριματικά Euro 2024: Στα τελικά προκρίθηκαν Ιταλία, Τσεχία και Σλοβενία

Στα τελικά του Euro 2024 προκρίθηκαν η Ιταλία, η Τσεχία και η Σλοβενία

Τα εισιτήρια για τα τελικά του Euro 2024 εξασφάλισαν η Τσεχία, η Ιταλία και η Σλοβενία, ενώ “αδιάφορη” ισοπαλία πήρε η Αγγλία με τα Σκόπια.

Στον 3ο όμιλο, στη Γερμανία (σε ουδέτερη έδρα) η Ουκρανία ήθελε μόνο νίκη απέναντι στην Ιταλία, για να προκριθεί, αλλά το τελικό 0-0, έδωσε την πρόκριση στη “Σκουάντρα Ατζούρα”. Στο πρώτο 20λεπτο οι Ουκρανοί κυριάρχησαν, αλλά έπεσαν πάνω σε έναν καταπληκτικό Ντοναρούμα που «κατέβασε ρολά». Οι Ιταλοί είχαν τις δικές τους μεγάλες στιγμές με τον Φρατέζι, αλλά δεν βρήκαν δίχτυα και στο τέλος αρκέστηκαν στο να προφυλάξουν τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Αγγλία ήρθε ισόπαλη 1-1 εκτός έδρας με τα Σκόπια. Ο Μπάρντι ανέλαβε την εκτέλεση πέναλτι, ο Πίκφορντ έπεσε σωστά στα αριστερά και απέκρουσε, αλλά στην εξέλιξη της φάσης, ο αρχηγός των γηπεδούχων πήρε τo ριμπάουντ και με δυνατό σουτ έκανε το 1-0 στο 41ο λεπτό. Οι Άγγλοι κατάφεραν στο 58’ να ισοφαρίσουν με το αυτογκόλ του Ατανάσοφ.

Στον 5ο όμιλο, πήρε την πρόκριση η Τσεχία, νικώντας με 2-0 τη Μολδαβία στο Όλομουτς, ενώ στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Αλβανία έμεινε στη «λευκή» ισοπαλία (0-0) με τα Νησιά Φερόε στα Τίρανα, με τους Αλβανούς να έχουν πάρει ήδη την πρόκριση.

Στον 8ο όμιλο, στη Λιουμπλιάνα η Σλοβενία ήθελε μόλις έναν βαθμό για να επιστρέψει στα τελικά EURO μετά από 24 χρόνια και τελικά πήρε τη νίκη με 2-1 απέναντι στο Καζακστάν. Το εύστοχο πέναλτι του Μπένιαμιν Σέσκο στο 41′ έδωσε «αέρα» πρόκρισης στους Σλοβένους, όμως ο Οράζοφ στο 48′ έφερε το ματς στα ίσα και παράτεινε την αγωνία. Ο Βέρμπιτς μπήκε στο γήπεδο στο 72′ και με μία υπέροχη κίνηση κι εκτέλεση από πλάγια αριστερά έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» και έδωσε την πρόκριση στη Σλοβενία

Την ίδια ώρα, για τον ίδιο όμιλο, η Δανία -που είχε εξασφαλίσει ήδη την πρόκριση- ηττήθηκε 2-0 στην έδρα της Βόρειας Ιρλανδίας, ενώ το Σαν Μαρίνο ηττήθηκε με 1-2 από τη Φινλανδία.