Προκριματικά Μουντιάλ: Ένα βήμα πριν την πρόκριση η Γερμανία, βαριά ήττα για Κύπρο

Η Γερμανία επικράτησε της Ρουμανίας με ανατροπή και τσεκάρει το “εισιτήριο” για τα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022. Σημαντικό βήμα και για την Ολλανδία, βαριά ήττα για την Κύπρο από την Κροατία στη Λάρνακα.

Η Γερμανία τελικά πήρε τη νίκη με 2-1 επί της Ρουμανίας με ανατροπή για την 7η αγωνιστική του 10ου προκριματικού ομίλου της ευρωπαϊκής ζώνης για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2022 και πλέον βρίσκεται ένα βήμα πιο κοντά στη τελική φάση. Ο Ιάνις Χάτζι σκόραρε στο 1ο ημίχρονο με ένα εξαιρετικό γκολ από ατομική ενέργεια και μάλιστα ύστερα από εξέταση φάσης από τον VAR για πέναλτι υπέρ των Γερμανών. Η ψυχρολουσία δεν κράτησε για πολύ, με τους παίκτες του Χάνσι Φλικ να αντιδρούν άμεσα και να ψάχνουν την ισοφάριση. Τη βρήκαν με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου χάρη στον Σερζ Γκνάμπρι. Ο Τόμας Μίλερ πέρασε αλλαγή και αποδείχθηκε λίρα εκατό για τους γηπεδούχους, που σημείωσαν το γκολ της ανατροπής στο 81′.

Η Ολλανδία έκανε το χρέος της απέναντι στη Λετονία για τον 7ο όμιλο και έμεινε μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας ύστερα από το 1-0 στη Ρίγα. Οι “οράνιε” ξεχώρισαν και χάρη στο ντέρμπι της 2ης θέσης, όπου η μέχρι πρότινος ισόβαθμη Νορβηγία έμεινε στο 1-1 με την Τουρκία στην Κωνσταντινούπολη. Στο “κόλπο” της πρόκρισης, πάντως, μπήκε δυνατά το Μαυροβούνιο, που επιβλήθηκε εκτός έδρας με 3-0 στο Γιβραλτάρ.

Στον 8ο όμιλο η Κροατία επικράτησε με 0-3 της Κύπρου στη Λάρνακα. Ο Πέρισιτς άνοιξε το σκορ για του Κροάτες στο 42′. Με την έναρξη του 2ου μέρους, ο Νεόφυτος Μιχαήλ νίκησε τον Μόντριτς σε εκτέλεση πέναλτι, με τον Κύπριο τερματοφύλακα να είναι ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου. Στα τελευταία λεπτά ο Γιόσκο Γκβάρντιολ και ο Μάρκο Λιβάγια διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

5ος Όμιλος

Εσθονία-Λευκορωσία 2-0 (58΄ Σόργκα, 90΄+3 Ζένιοφ)

Τσεχία-Ουαλία 2-2 (38΄ Πέσεκ, 49΄αυτ. Ράμσεϊ – 36΄ Ράμσεϊ, 69΄ Τζέιμς)

Ρεπό: Βέλγιο

6ος Όμιλος (09/10/2021)

Σκωτία-Ισραήλ

Μολδαβία-Δανία

Ν. Φερόε-Αυστρία

7ος Όμιλος

Γιβραλτάρ-Μαυροβούνιο 0-3 (7΄ Μάρουσιτς, 44΄πεν, 68΄ Μπεκιράι)

Λετονία-Ολλανδία 0-1 (19΄ Κλάασεν)

Τουρκία-Νορβηγία 1-1 (6΄ Ακτούρκογλου – 44΄ Τόρστβεντ)

8ος Όμιλος

Μάλτα-Σλοβενία 0-4 (27΄,62΄ Ίλιτσιτς, 50΄ Σπόραρ, 67΄ Σέσκο)

Κύπρος-Κροατία 0-3 (42΄ Πέρισιτς, 83΄ Γκβαρντιόλ, 90΄+2 Λιβάια)

Ρωσία-Σλοβακία 1-0 (27΄αυτ. Σκρίνιαρ)

9ος Όμιλος (09/10/2021)

Ανδόρα-Αγγλία

Ουγγαρία-Αλβανία

Πολωνία-Σαν Μαρίνο

10ος Όμιλος

Λιχτενστάιν-Σκόπια 0-4 (39΄ Βελκόβσκι, 66΄πεν. Αλιόσκι, 74΄ Νικόλοβ, 83΄ Σουρλίνοβ)

Ισλανδία-Αρμενία 1-1 (77΄ Γιοχάνεσον – 35΄ Χοβχανισιάν)

Γερμανία-Ρουμανία 2-1 (52΄ Γκνάμπρι, 81΄ Μίλερ – 9΄ Χάτζι)