Προκριματικά Μουντιάλ: Ήττα σοκ η Γερμανία, νίκες για Αγγλία, Ισπανία και Ιταλία

Η Γερμανία ηττήθηκε εντός έδρας από τα Σκόπια, ενώ το «3 στα 3» έκαναν Ισπανία και Ιταλία

Τα Σκόπια «τρέλαναν» την Ευρώπη, φεύγοντας με νίκη 1-2 από το «Σόινσλαντ-Ρέιζεν Αρένα» κόντρα στη Γερμανία. Νίκες και πρωτιές στους ομίλους τους για Αγγλία, Ισπανία και Ιταλία, στην 3η αγωνιστική της προκριματικής φάσης για το Μουντιάλ του Κατάρ.

ΑΝΕΤΑ Η ΙΣΠΑΝΙΑ ΚΑΙ Η ΙΤΑΛΙΑ

Στον 2ο όμιλο όπου βρίσκεται και η Εθνική, η Ισπανία νίκησε με 3-1 το Κόσοβο και ανέβηκε στην κορυφή του ομίλου. Ρεπό είχε η Σουηδία που είναι στην δεύτερη θέση με 6 βαθμούς, ενώ με την ισοπαλία της η Εθνική Ελλάδος είναι μόνη 3η με 2 πόντους, έναν πάνω από την Γεωργία.

Στον 3ο όμιλο η Ιταλία έκανε το απόλυτο στις πρώτες αγωνιστικές νικώντας με 0-2 την Λιθουανία και βρίσκεται μόνη πρώτη με 9 βαθμούς. Στο άλλο ματς τους πρώτους τους βαθμούς πήραν οι Βόρειος Ιρλανδία με την Βουλγαρία, ύστερα από το ισόπαλο 0-0.

ΔΙΠΛΟ Η ΓΑΛΛΙΑ, 4ΑΡΕΣ ΓΙΑ ΔΑΝΙΑ, ΣΚΩΤΙΑ ΚΑΙ ΙΣΡΑΗΛ

Στον 4ο όμιλο η Γαλλία με γκολ του Γκριεζμάν δραπέτευσε από την Βοσνία (0-1) και έφτασε τους 7 βαθμούς στην κορυφή. Τέσσερις βαθμούς πιο κάτω είναι η Ουκρανία που ήρθε ισόπαλη με 1-1 εντός έδρας, κόντρα στο Καζακστάν, ενώ ρεπό είχε η 3η στην βαθμολογία Φιλανδία.

Στον 6ο όμιλοι οι Δανία, Σκωτία και Ισραήλ προχώρησαν σε νίκες. Οι Δανοί πέρασαν με 0-4 από την Αυστρία, ενώ το Ισραήλ μίλησες εκτός έδρας 1-4 το Μολδαβία. Εύκολο έργο είχε και η Σκωτία που διέλυσε με 4-0 τους Νήσους Φερόε. Μόνη πρώτη με 9 βαθμούς η Δανία, στους 5 η Σκωτία, από 4 πόντους το Ισραήλ και η Αυστρία.

ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΤΑ ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ, ΚΑΖΟ Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Η Αγγλία πήρε το τρίποντο με σκορ 2-1 κόντρα στην Πολωνία και απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής έχοντας 9 πόντους. Δεύτερη είναι η Ουγγαρία που με 1-4 νίκησε την Ανδόρα, ενώ πίσω της ανέβηκε η Αλβανία που έφυγε με 0-2 από το Σαν Μαρίνα.

Στον 10ο όμιλο τα Σκόπια έκαναν την έκπληξη της αγωνιστικής, παίρνοντας τεράστιο διπλό με 1-2 κόντρα στη Γερμανία, την οποία και έπιασε στην 2η θέση της βαθμολογίας. Ο Πάντεφ έκανε το 0-1 στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (45+2′), όμως ο Γκουντογκάν με πέναλτι στο 63′ έκανε το 1-1. Το γκολ της μεγάλης νίκης για τους Σκοπιανούς πέτυχε ο Έλμας στο 85ο λεπτό, γράφοντας το τελικό 1-2. Στην κορυφή του ομίλου ανέβηκε η Αρμενία που κέρδισε 3-2 την Ρουμανία, ενώ την πρώτη της νίκη πήρε η Ισλανδία που διέλυσε με 1-4 το Λιχτενστάιν.