Προκριματικά Μουντιάλ: Από τη… χαρά στην απογοήτευση η Ελλάδα

Ισοπαλία που διώχνει μακριά το όνειρο του Κατάρ, πήρε η Ελλάδα κόντρα στο Κόσοβο, με τις ελπίδες για τον Μουντιάλ να απομακρύνονται.

Η απογοητευτική εικόνα της Ελλάδας συνδυάστηκε με το γκολ του Δουβίκα που κρατούσε το πολύτιμο τρίποντο ως το 92′, αλλά παίζοντας όλο το δεύτερο ημίχρονο με την φωτιά «κάηκε» στο φινάλε από το Κόσοβο να ισοφαρίζει σε 1-1.

Δεν είναι πολλά τα στοιχεία και οι φάσεις που υπήρχαν στα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα. Η Εθνική προσπάθησε να πιέσει ψηλά και να υποχρεώσει σε λάθη την άμυνα των Κοσοβάρων, όμως χωρίς επιτυχία. Οι γηπεδούχοι είχαν τη μπάλα στην κατοχή τους, αλλά απέναντι στην οργανωμένη ελληνική άμυνα δεν μπορούσαν να φτάσουν σε τελική προσπάθεια.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Εθνική έκανε την πρώτη της καλή ευκαιρία, όταν ο Μπουχαλάκης είδε τον Μούριτς μακριά από την εστία του, αλλά αντί να τον κρεμάσει έκανε αδύναμο πλασέ και ο πρώην γκολκίπερ της Νότιγχαμ Φόρεστ έπεσε και μπλόκαρε.

Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, όμως, ο Μπακασέτας με φοβερή κάθετη πάσα εξουδετέρωσε την άμυνα του Κοσόβου. Η μπαλιά του πέρασε ανάμεσα σε τέσσερις Κοσοβάρους, ο Δουβίκας έφυγε απέναντι από τον Μούριτς και με τέλειο πλασέ έγραψε το 0-1.

Στο 51′ ο Μπακασέτας εκτέλεσε φάουλ με γέμισμα, αλλά ο Παυλίδγης δεν πρόλαβε να κάνει καλά το κοντρόλ και να κατεβάσει τη μπάλα, ενώ στο 58′ έπειτα από φάση διαρκείας, ο Τσιμίκας από αριστερά έκανε το γύρισμα, το οποίο ήταν άστοχο.

Τα λεπτά περνούσαν και η εικόνα της αναμέτρησης παρέμενε ίδια με αυτή του πρώτου ημιχρόνου. Η Εθνική να μην απειλεί, να μην μπορεί να κάνει τελικές, αλλά ούτε και να δέχεται καμιά τρομερή πίεση από τους Κοσοβάρους.

Στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης το Κόσοβο πίεσε την Ελλάδα, για την οποία αντικαταστάθηκε και ο δεύτερος σέντερ φορ, ο Παυλίδης, με τον Φούντα. Η καλύτερη στιγμή του Κοσόβου μέχρι τη «μαχαιριά» στο φινάλε καταγράφηκε στο 86′. Από το πόδι του Μπουχαλάκη η μπάλα έφτασε στον Μουρίκι, το σουτ του οποίου πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Ο Χαντέργιοναϊ μετά από μπαλιά στο δεύτερο δοκάρι βρήκε με κεφαλιά τον Μουρίκι, ο οποίος στον αέρα νίκησε τον Τζαβέλλα και σκόραρε με κεφαλιά στο 90’+2′.

Κόσοβο (Μπερνάρ Σαλόν): Μούριτς, Βόιβοντα, Ράχμανι, Αλίτι (78′ Φαζλίσι), Χαντέργιοναϊ, Χαλίμι (84′ Μουσλίγια), Ντρέσεβιτς, Μπερίσα (78′ Λόσαι), Κάστρατι (46′ Μπίτικι), Μούρικι, Ράσιτσα

Ελλάδα (Φαν’τ Σχιπ): Βλαχοδήμος, Μαυροπάνος, Τζαβέλλας, Γιαννούλης, Ανδρούτσος, Τσιμίκας (89′ Παπαδόπουλος), Σιώπης, Μπουχαλάκης, Μπακασέτας, Παυλίδης (80′ Φούντας), Δουβίκας (63′ Μάνταλος).