Πρόκριση για την ΑΕΚ, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Λιβάγια

Η ΑΕΚ “αναγεννήθηκε” από τις στάχτες της και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Λιβάγια πήρε την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο Άρης προηγήθηκε, αλλά δεν κατάφερε να προκριθεί.

Ραντεβού στον στον πέμπτο συνεχόμενο τελικό έδωσε η ΑΕΚ που αναδείχτηκε ισόπαλη 2-2 με τον Άρη στη ρεβάνς των ημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδος στο “Κλ. Βικελίδης”. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση μετά το γκολ του Λιβάγια στις καθυστερήσεις και σε συνδυασμό με το πρώτο ματς, η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με συνολικό σκορ 3-4 υπέρ της Ένωσης.

Σκόρερ για τον Άρη ήταν οι  Μαντσίνι και  Ντιγκινίωστόσο στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ως “απομηχανής Θεός” ο Μάρκο Λιβάγια σκόραρε με κεφαλιά, λύτρωσε την ΑΕΚ και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.  Ο Λιβάγια πέτυχε και το δεύτερο γκολ για τους “κιτρινόμαυρους” και επανέφερε στην ΑΕΚ το εισιτήριο για τον τελικό. Οι φιλοξενούμενοι είχαν και δύο δοκάρια με τον Βέρντε και τον Αλμπάνη.

Ο Πέτρος Μάνταλος είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα μετά από σχετική εντολή που του δόθηκε, για να μην χάσει τον τελικό του Κυπέλλο. Ο αρχηγός της ΑΕΚ δεν θα παίξει στο ντέρμπι πρωταθλήματος με τον Ολυμπιακό. Το ίδιο παιχνίδι για τον ίδιο λόγο οι Σιμόες και Ολιβέιρα

Αρκετοί φίλοι του Άρη βρίσκονται έξω αλλά και πάνω σε ταράτσες έξω απ’ το γήπεδο και δημιουργούν όμορφη ατμόσφαιρα με συνθήματα και φωνές.

Μένει να δούμε τον αντίπαλο που θα αναδειχτεί από την αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τον ΠΑΟΚ.

Ο αγώνας:

Ο Άρης έχει την κατοχή σ’ αυτά τα πρώτα λεπτά, αλλά δεν έχει καταφέρει να απειλήσει την εστία του Μπάρκα. Στο 3΄ο Kόρχουτ προσπάθησε με μακρινό σουτ να αιφνιδιάσει τον Μπάρκα, αλλά ο γκολκίπερ της ΑΕΚ μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.

Η ΑΕΚ μετά τα δέκα πρώτα λεπτά ανέβασε ρυθμούς και προσπαθούσε να διατηρήσει την κατοχή ωστόσο στο 17΄ ο Άρης έγινε ξανά απειλητικός με τον Φετφατζίδης. Ο Έλληνας φορ έκανε το σουτ από την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Μπακάκη και κατέληξε στην αγκαλιά του Μπάρκα.

Οι “κιτρινόμαυροι” βρήκαν τα πατήματά τους και στο 20΄είχαν την πρώτη καλή στιγμή τους. Ο Λιβάγια βρήκε υπέροχα τον Βέρντε, ο οποίος βγήκε τετ α τετ με τον Κουέστα, όμως καθυστέρησε κι ο Ισπανός τον πρόλαβε. Στη συνέχεια της φάσης το ριμπάουντ έφτασε στον Μάνταλο, αλλά το μακρινό σουτ κατέληξε  άουτ.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού συνέχιζε να είναι καταιγιστικός και στο 32΄ ο Κόρχουτ εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Βέρντε μέσα στην περιοχή,  έκλεψε την μπάλα, έκανε το σουτ, αλλά ο Μπάρκας απέκρουσε και απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Στο 38΄ήταν σειρά της ΑΕΚ να απειλήσει με τον Λιβάγια να γυρνάει την μπάλα στην περιοχή, βρήκε τον Ολιβέιρα, αλλά ο Κουέστα απομάκρυνε ξανά, η μπάλα έφτασε στον Μάνταλο όμως ο διαιτητής διέκοψε την φάση όταν ο Δεληζήσης χτύπησε και βρέθηκε στο έδαφος.

Πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΚ έχασε ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία για να περάσει μπροστά στο σκορ. Ο Βέρντε ανέλαβε την εκτέλεση του κόρνερ, ο Σβάρνας έστρωσε στον Ολιβέιρα, αλλά ο Πορτογάλος από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Κουέστα.

Η Ένωση ήταν ανώτερη στο πρώτο μέρος, αλλά μετά τις χαμένες ευκαιρίες, δεν μπόρεσε να ανοίξει το σκορ και οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια ισόπαλες 0-0.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους στο 48΄ο Λιβάγια έβγαλε υπέροχη κάθετη πάσα στον Ολιβέιρα, εκείνος πέρασε τον Κουέστα, πλάσαρε, αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα με το τέρμα. Η φάση όμως θεωρείται ως μη γενόμενη, καθώς ο Πορτογάλος υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Ο Άρης είχε μπει καλύτερα στο δεύτερο μέρος, έχοντα περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή του με αποτέλεσμα να βρει και το γκολ στο 48΄ που τον οδηγήσουμε σε πρόκριση. Μετά την υπέροχη ενέργεια του Φετφατζίδη απ’ τα δεξιά, η μπάλα από το ύψος της μικρής περιοχής έφτασε στον Μαντσίνι, ο οποίος με πλασέ νίκησε τον Μπάρκα για το 1-0. Ο σκόρερ για τους Θεσσαλονικείς  μπορεί να θεωρηθεί και “χρυσή” αλλαγή μιας και είχε περάσει λίγα λεπτά νωρίτερα στο ματς.

Στο 75΄η ΑΕΚ έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει και να πάρει ξανά την πρόκριση στα χέρια της. Ο Μάνταλος έβγαλε στην πλάτη της άμυνας  τον Σιμόες απέναντι από τον Κουέστα, εκείνος ο κεφαλιά κρέμασε τον Ισπανό τερματοφύλακα αλλά η μπάλα τράνταξε στο δεξί δοκάρι.

Μετά το γκολ η Ένωση πίεζε ασφυκτικά τον Αρη που έχανε την μπάλα αλλά δεν μπορούσε να βρει το δρόμο για το τέρμα. Στο 81΄ο Αραούχο με ωραία ατομική προσπάθεια  που απέφυγε τρεις παίκτες, σούταρε λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά η προσπάθειά του σταμάτησε πάνω στον Κόρχουτ.

Στο 90’+3 ο Άρης βρήκε και δεύτερο γκολ, κρατώντας στην αγκαλιά του την πρόκριση. Ο  Μπα έδωσε στον Μαντσίνι, εκείνος άνοιξε στον Ντιγκινί που έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε πάνω στον Παουλίνιο, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα της ΑΕΚ για το 2-0.

Στην εκπνοή του χρόνου (90’+6′) ο γνωστός άγνωστος της ΑΕΚ, Μάρκο Λιβάγια μείωσε για την Ένωση και την έστειλε στην παράταση. Η εξαιρετική σέντρα από τον Παουλίνιο με το εξωτερικό από τα δεξιά, ο Λιβάγια πήρε την κεφαλιά με τον Κουέστα να αποκρούει. Η μπάλα στρώθηκε ξανά όμως στον Κροάτη που από κοντά σε κενή εστία έκανε το 2-1.

Μετά το γκολ του Λιβάγια το παιχνίδι πήγε στην παράταση, δίνοντας ελπίδες στην Ένωση για την πρόκριση.

Το φιλί της ζωής …έδωσε ξανά στην ΑΕΚ ο Μάρκο Λιβάγια και στην παράταση (102΄) ισοφάρισε και επέστρεψε στην αγκαλιά της Ένωσης την πρόκριση. Ο Αλμπάνης βγήκε στην αντεπίθεση από τα δεξιά, έδωσε στον Ολιβέιρα και εκείνος με την μία στον Λιβάγια. Ο Κροάτης μέσα από την περιοχή πλάσαρε εξαιρετικά τον Κουέστα και έκανε το 2-2.

Η ΑΕΚ στο 120΄είχε ξανά δοκάρι, ο Μάνταλος άνοιξε την μπάλα στα αριστερά στον Αραούχο, εκείνος γύρισε δεξιά στον Ολιβέιρα που πλάσαρε στο οριζόντιο δοκάρ

Κίτρινες: Ματίγια, Μαντσίνι, Μπα/ ΣιμόεςΜάνταλος, Ολιβέιρα, Σβάρνας

Κόκκινες: Μάνταλος, Σιμόες , Ολιβέιρα

Σκόρερ:  57′ Μαντσίνι, 90+3 Ντιγκινί / 90+6, 102′ Λιβάγια

ΑΡΗΣ (Μίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Ρόουζ, ΔεληζήσηςΣάσαΚόρχουτΤόνσο  (96′ Μαρτίνες)Ματίγια, Γκάμα (89΄Ντιγκινί), Φετφατζίδης (78΄Αμπού Μπα), Λάρσον (49΄ Μαντσίνι)Ιντέγε

ΑΕΚ (Mάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Μπακάκης (46′ Παουλίνιο), Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες (65΄ Χούλτ), ΣιμόεςΚρίστισιτς (73′ Αραούχο), Μάνταλος, Βέρντε (65΄ Αλμπάνης), Λιβάγια (109′ Σιμάνσκι), Ολιβέιρα