Πρόκριση δια περιπάτου η Τότεναμ

Χωρίς δυσκολία η Τότεναμ ξεπέρασε το εμπόδιο της Βολφσμπέργκερ

Στους “16” του Γιουρόπα Λιγκ προχώρησε η Τότεναμ, καθώς σκόρπισε με 4-0 την Βολφσμπέργκερ στο Λονδίνο και με συνολικό σκορ 8-1 πέρασε στην επόμενη φάση που περιμένει το αντίπαλο της.

Οι Λονδρέζοι ήταν σαφώς ανώτεροι, καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και πέτυχαν τέσσερα τέρματα, ενώ δεν απειλήθηκαν σχεδόν καθόλου.

Το σκορ άνοιξε στο 11ο λεπτό με υπέροχο τέρμα του Ντέλε Άλι. Ο Άγγλος μέσος εκμεταλλεύτηκε το γύρισμα του Ντρόχερτι και με ψαλιδάκι δεν άφησε περιθώρια στον Κούτιν.

Η Τότεναμ διπλασίασε τα τέρματα της στο 59′ με τον Κάρλος Βινίσιους. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός νίκησε τους αμυντικούς στον αέρα από τη σέντρα του Άλι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με καρφωτή κεφαλιά.

Ο Γκάρεθ Μπέιλ συνέχισε τις καλές εμφανίσεις και σκόραρε εκ νέου στο 73ο λεπτό. Ο εξτρέμ των «Πετεινών» δέχτηκε την κάθετη του Άλι και με ιδανικό πλασέ έκανε το 3-0.

Το τελικό αποτέλεσμα έγραψε ο Βινίσιους στο 83ο λεπτό με το δεύτερο τέρμα του στον αγώνα που πήρε την μπάλα από τους αμυντικούς και διαμόρφωσε το 4-0.

Σκόρερ: Άλι 11′, Βινίσιους 50′,83′ Μπέιλ 73′

Κάρτες: Ντόχερτι 36′, Ντέιβις 65′, Αλντεβέιρελντ 77′

Τότεναμ: Χαρτ, Ντρόχερτι (Λαβινιέ 75′), Ντάιερ, Αντερβέιρελντ, Ντέιβις, Σισοκό (Τζον 82′), Γουίνκς, Λαμέλα (Μπέιλ 69′), Αλί (Σκάρλετ 82′), Μπέργουιν (Λούκας 69′), Βινίσιους

Βολφσμπέργκερ: Κούτιν, Λοκοσβίλι, Χέντρικσεν, Μπάουμγκάρτνερ (Γκιορμπελίτζε 65′), Σέρτσερ (Πέριτς 65′), Στράτσνιγκ (Ρνιτς 79′), Λιέντλ, Γουέρτζινιγκ, Νόβακ (Πάβελιτς 46′), Βίζινγκερ (Γιόβελιτς 46′), Ντιένγκ