Πρόκριση για τον ΠΑΟΚ, έτοιμος για τη Μάλμε

Νίκη για τον ΠΑΟΚ και στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Μπόρατς Μπάνια Λούκα στη Βοσνία με σκορ 1-0, και προκρίθηκε στον 3ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, αφού είχε ήδη κερδίσει 3-2 στο πρώτο παιχνίδι στην Τούμπα. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Τόμας Μουργκ στο 25’, ύστερα από ωραία ομαδική προσπάθεια που ξεκίνησε με κάθετη πάσα του Τάισον στον Οζντόεφ.

Παρά το αρχικό αμυντικό πρόβλημα του ΠΑΟΚ στα πρώτα λεπτά του αγώνα, η Μπόρατς δημιούργησε δύο επικίνδυνες ευκαιρίες, τις οποίες εξουδετέρωσε η άμυνα της ομάδας. Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ βρήκε τον ρυθμό του, κυριάρχησε στο παιχνίδι και είχε αρκετές ευκαιρίες, όπως το δοκάρι του Κουλιεράκη στο 14’.

Μετά το γκολ του Μουργκ, η ελληνική ομάδα συνέχισε να πιέζει, δημιουργώντας κι άλλες ευκαιρίες, με τον Οζντόεφ και τον Τάισον να δοκιμάζουν τον τερματοφύλακα της Μπόρατς. Ο ΠΑΟΚ δεν άφησε περιθώρια στην αντίπαλό του να αναπτυχθεί, και κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος του αγώνα.

Η αναμέτρηση διακόπηκε για λίγα λεπτά στο 67’ λόγω ρίψης κροτίδας κοντά στον αγωνιστικό χώρο. Ο ΠΑΟΚ τώρα προετοιμάζεται για τον επόμενο γύρο, όπου θα αντιμετωπίσει τη Μάλμε, με τον πρώτο αγώνα να γίνεται στις 6 Αυγούστου εκτός έδρας και τον επαναληπτικό στις 13 Αυγούστου στη Θεσσαλονίκη.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μπόρατς Μπάνια Λούκα (Μλάντεν Ζίζοβιτς): Σισκόφσκι, Ερέρα, Καρολίνα, Μέγερς, Κβρζιτς (68’ Τσάβιτς), Σκόρουπ (57’ Χρέλια ), Γκράχοβατς, Βούκοβιτς, Σάβιτς (57’ Βράνιες), Κουλάσιν, Λούκιτς (79’ λ.τρ. Μάρτσετιτς) .

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Μπάμπα, Κουλιεράκης, Εκόνγκ, Ότο, Σβαμπ (80’ Βιεϊρίνια), Οζντόεφ, Τάισον (61’ Κουλιεράκης), Μουργκ (71’ Καμαρά), Ντεσπόντοφ (61’ Ζίβκοβιτς), Μπράντον (72’ Σαμάτα).