Πρόκριση με τεσσάρα για τη Λεβερκούζεν

Με τεσσάρα και ανατροπή η Λεβερκούζεν νίκησε την Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Την πρόκριση για τα προημιτελικά του κυπέλλου Γερμανίας πήρε η Μπάγερ Λεβερκούζεν με 4-1 κόντρα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης και θα αντιμετωπίσει την Έσεν.

Η Άιντραχτ άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό. Ο Γιουνές πήρε τη μπάλα από τον Αντρέ και με όμορφο τελείωμα έδωσε κεφάλι στο σκορ στην ομάδα της Φρανκφούρτης. Η Λεβερκούζεν προσπάθησε να φέρει στα ίσια το ματς τέσσερα λεπτά αργότερα με την κεφαλιά του Αλάριο, ύστερα από το γύρισμα του Μπέιλι που έφυγε λίγο άουτ.

Στο 13’ο Σίλβα πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, αλλά το σουτ του δεν νίκησε τον Χραντέσκι. Στο 17′ μακρινή προσπάθειά του Μπέϊλι δεν απείλησε την εστία της Άιντραχτ. Στο 28 η Λεβερκούζεν ισοφάρισε το ματς. Ο Τούτα έκανε χέρι μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής το υπέδειξε και Αλάριο νίκησε τον Τραπ.

Στο 41ο λεπτό ακόμα ένα εκτός περιοχής σουτ από τον Γουέντελ ανάγκασε τον Τραπ σε εξαιρετική επέμβαση. Στην πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου η Μπάγερ ανέτρεψε το παιχνίδι με τον Ταψόμπα στο 49′ μετά από όμορφη ομαδική ενέργεια. Στο 52′ το σουτ του Ντέμιρμπάϊ έφυγε πάνω από τα δοκάρια της Άιντραχτ.

Η Λεβερκούζεν που είχε στο δεύτερο μέρος τον έλεγχο του παιχνιδιού είχε μία ακόμα σημαντική στιγμή με τον κεραυνό του Μπέιλι που απομάκρυνε με δυσκολία ο Τραπ. Οι ασπιρίνες κλείδωσαν την πρόκριση με το γκολ του Ντιαμπί από τελική πάσα του Αμίρι στο 67ο λεπτό. το 4-1 υπέγραψε ο Ντιαμπί με το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Σκόρερ: Αλάριο 27′, Ταψόμπα 49′, Ντιαμπί 67′ – Γιουνές 6′

Κίτρινες: Χιντερέγκερ 42′, Ταψόμπα 60′

Κόκκινες: Τα 73′

Μπάγερ Λεβερκούζεν:Χραντέσκι, Μπέντνερ, Τα, Ταψόμπα, Γουέντελ, Ντέμιρμπάϊ, Αμίρι(Αραγκίθ 81′), Μπέϊλι, Αλάριο(Ντράγκοβιτς 75′), Ντιαμπί

Άιντραχτ Φρανκφούρτης:Τραπ, Εντιγκά, Χιντερέγκερ, Τούτα(Τσάντλερ 79′), Ντουρμ(Τουρέ 70′), Ιλσάνκερ, Ρόντε, Μπάρκοκ, Γιουνές(Ζούμπερ 29′), Καμάντα(Κοχρ 70′), Σίλβα