Πρόκριση για Ερυθρό Αστέρα και Ντιναμό

Την πρόκριση πήρε ο Ερυθρός Αστέρας κόντρα στη Γιάνγκ Μπόις, ενώ και η Ντιναμό πέρασε, αν και ήρθε ισόπαλη με τη Ρόσενμποργκ, στο πλαίσιο της δεύτερης φάσης των πλέι πφ του Champions League.

Ερυθρός Αστέρας-Γιάνγκ Μπόις

Ισόπαλος με 1-1 ήρθε ο Ερυθρός Αστέρας με τη Γιάνγκ Μπόις στη Σερβία και πήρε την πρόκριση απέναντι στους φιλοξενούμενους.

Ο Βουκάνοβιτς στο 59ο λεπτό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης για τους γηπεδούχους. Στο 81’ ο Ναμπουχάν με… αυτογκόλ διαμόρφωσε το τελικό 1-1 της αναμέτρησης, αλλά δε στέρησε τη νίκη από τον Ερυθρό Αστέρα.

Οι γηπεδούχοι μάλιστα έμειναν να αγωνίζονται με δέκα παίκτες στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά την αποβολή του Τομανέ, αλλά αυτό δεν άλλαξε το τελικό αποτέλεσμα.

Ρόσενμποργκ-Ντιναμό

Την ίδια ώρα, χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα σε Ρόσενμποργκ και Ντιναμό, καθώς οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 1-1 και οι φιλοξενούμενοι πήραν την πρόκριση.

Μόλις στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ντέιβιντ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό, καθώς στο 71’ ο Γκόγιακ, έπειτα από πάσα του Όλμο διαμόρφωσε το τελικό 1-1 του αγώνα.