Πρόκριση για Γιουνάιτεντ, Τσέλσι και Λίβερπουλ, “4αρα” και αποκλεισμός της Γουεστ Χαμ από την Όξφορντ!

Για την 3η φάση του Λιγκ Καπ Αγγλίας, οι τρεις μεγάλοι που αγωνίζονταν σήμερα κατάφεραν να προκριθούν (Γιουνάιτεντ, Λίβερπουλ, Τσέλσι).

Εκτός συνέχειας η Γουεστ Χαμ με “4αρα” από την Όξφορντ και η Μπόρνμουθ από την Μπέρτον.

Την πρόκριση πήραν επίσης Γουλβς, Άστον Βίλα και Σάντερλαντ.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ- Ρότσντειλ 1-1

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να πάρει την πρόκριση, έστω και στα πέναλτι, απέναντι στη Ρότσντειλ (1-1 η κανονική διάρκεια).

Οι “Κόκκινοι Διάβολοι” ήταν καλύτεροι από τους φιλοξενούμενους στο πρώτο μέρος, είχαν δεκαέξι σουτ με μόλις τρία όμως να βρίσκουν εστία έναντι κανενός (!) σουτ της Ροσντέιλ.

Βρήκαν τελικά το γκολ οι γηπεδούχοι με τον Γκρίνγουντ στο 68′ (1-0). Ισοφάρισαν σχετικά γρήγορα (76′) οι φιλοξενούμενοι με τον Μέιθσον (1-1).

Η ομάδα του Σόλσκιερ κατάφερε να προκριθεί μέσω της διαδικασίας των πέναλτι με 5-3.

ΜΚ Ντονς- Λίβερπουλ 0-2

Η Λίβερπουλ κατάφερε να πάρει ξεκούραστα την πρόκριση απέναντι στην ΜΚ Ντονς (2-0) δοκιμάζοντας και νεαρούς παίκτες.

Ο Τζέιμς Μίλνερ έδωσε το προβάδισμα στους “Κόκκινους” στο 41′ (0-1). Ο 17χρονος αμυντικός, Κι-Τζάνα Χοέβερ διπλασίασε τα τέρματα των πρωταθλητών Ευρώπης στο 69ο λεπτό (0-2).

Τσέλσι- Γκρίμσμπι 7-1

Η Γκρίμσμπι παραδόθηκε στις ορέξεις της Τσέλσι, γνωρίζοντας την ήττα με 7-1.

Οι Μπλε άνοιξαν το σκορ στο 4ο λεπτό με τον Μπάρκλει (1-0). Πριν προλάβουν να συνέλθουν οι φιλοξενούμενοι (7′) δέχτηκαν και δεύτερο γκολ από τον Μπατσουαγί (2-0).

Κατάφεραν να ξαναμπουν όμως στο παιχνίδι μειώνοντας με τον Γκριν στο 19ο λεπτό (2-1). Ο Πέδρο ευστόχησε από τα έντεκα βήματα στο 43′ για να φέρει το προβάδισμα πάλι στα δύο γκολ (3-1).

Ο Ζουμά νίκησε τον ΜακΚέουν για να κάνει το 4-1 στο 56ο λεπτό. Τρία γκολ σε διάστημα επτά λεπτών καθάρισε το παιχνίδι για τους γηπεδούχους. Σκόρερ οι Τζέιμς (82′), Μπατσουαγί (86′) και Χάντσον-Οντόι (89′) (7-1).

Γουλβς- Ρέντινγκ 1-1

Πρόκριση της Γουλβς απέναντι στη Ρέντινγκ μέσω της διαδικασίας των πέναλτι (1-1 η κανονική διάρκεια)

Οι “Λύκοι” πέτυχαν το πρώτο τους γκολ στο 28ο λεπτό με τον Ζορντάο (1-0).

Το ματς έστειλε στα πέναλτι ο Μπογιέ για λογαριασμό των φιλοξενούμενων σκοράρωντας στο 90+9′ (1-1).

Τελικά πήραν την πρόκριση οι γηπεδούχοι στη διαδικασία των πέναλτι με 4-2.

Όξφορντ Γιουνάιτεντ- Γουέστ Χαμ 4-0

Οδυνηρός αποκλεισμός της Γουέστ Χαμ με ήττα 4-0 από την Όξφορντ Γιουνάιτεντ, ομάδα της Λιγκ 1.

Ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, χωρίς πολλές ευκαιρίες με την κατοχή να είναι υπέρ των “Σφυριών”.

Η ομάδα της Οξφόρδης άνοιξε το σκορ στο 55ο λεπτό με τον Μουρ (1-0). Οι γηπεδούχοι πέτυχαν ακόμα δύο γκολ, στο 72′ με τον Τέιλορ που πέρασε στο παιχνίδι στο 70′ και στο 84′ με τον Φόσου που επίσης πέρασε πέντε λεπτά πριν στον αγωνιστικό χώρο (3-0).

Στο 90+2′ ο Μπαπτίστ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην ομάδα του κάνοντας το 4-0.

Μπέρτον- Μπόρνμουθ 2-0

Πρόωρος αποκλεισμός της Μπόρνμουθ από την Μπέρτον με σκορ 2-0.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 14ο λεπτό με τον Σάρκιτς (1-0).

Το παιχνίδι διακόπηκε στο δεύτερο ημίχρονο λόγω προβλημάτων με το ρεύμα. Τελικά, αποκαταστάθηκε και το παιχνίδι συνεχίστηκε. Η Μπέρτον κλείδωσε την πρόκριση με τον Μπρόντχεντ στο 90+7′ (2-0).

Μετά από μισή ώρα καθυστερήσεων, η Μπέρτον πήρε την πρόκριση.

Μπράιτον- Άστον Βίλλα 1-3

Η νεοφώτιστη Άστον Βίλα, πήρε την πρόκριση απέναντι σε μια ομάδα που έπεσε την προηγούμενη σεζόν από την Πρέμιερ Λιγκ, της Μπράιτον (1-3)

Οι “Βίλατζερς” προηγήθηκαν με τον Χότα στο 22′ (0-1). Διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 33ο λεπτό με τον Χουριχέιν (0-2).

Ο Ρόμπερτς μείωσε για τους “Γλάρους” στο 61′ (1-2). Κλείδωσε τη νίκη των φιλοξενούμενων ο Γκρίλις στο 78ο λεπτό (1-3).

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ- Σάντερλαντ 0-1

Νίκη-πρόκριση της Σάντερλαντ επί τις Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 1-0 και μάλιστα εκτός έδρας.

Οι “Μαύρες Γάτες” άνοιξαν το σκορ με τον Πάουερ στο 9ο λεπτό (0-1). Οι γηπεδούχοι παρότι ήταν καλύτεροι στο δεύτερο μέρος δεν βρήκαν απάντηση.