Πρόκριση για την Ακτή Ελεφαντοστού

Η Ακτή Ελεφαντοστού πήρε το εισιτήριο για τους «8» του Copa Africa, καθώς επικράτησε του Μάλι με 1-0 και θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά τον νικητή του ζευγαριού Γκάνα- Τυνησία.

Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν δίχτυα, με το Μάλι να έχει απειλήσει περισσότερες φορές την εστία των φιλοξενούμενων στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς ωστόσο κάποια αξιόλογη προσπάθεια. Ο Γκμποχουό ήταν ουσιαστικά ο φύλακας της Ακτής Ελεφαντοστού, βγάζοντας αρκετά σουτ και κρατούσε το “μηδέν” στην εστία του.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Καμαρά βρήκε τα πατήματα της και στο 66’ απείλησε με τον Κοτζιά, ο οποίος έχασε μεγάλη ευκαιρία, καθώς το σουτ που έκανε μέσα από την περιοχή χτύπησε στο δεξί δοκάρι.

Μπορεί το Μάλι να είχε την κατοχή όμως η Ακτή Ελεφαντοστού ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 76’ με τον Ζαχά για το 0-1 και το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι με την Ακτή Ελεφαντοστού να ψάχνει το δεύτερο γκολ και το Μάλι να μην μπορεί να σκοράρει.

Μάλι (Μαγκασουμπά): Ντιαρά, Τραορέ, Ουαγκέ, Φοφανά, Κονέ, Σαμασεκού, Ντιαμπί(53’ Τραορέ), Αϊνταρά(63’ Αντ. Τραορέ), Κουλιμπαλί, Τζενεπό, Μαρεγκά

Ακτή Ελεφαντοστού (Καμαρά): Γκμποχουό, Κουλιμπαλί(80’ Κ. Κουλιμπαλί), Κανόν, Τραορέ, Μπακαγιόκο, Ντι, Γκμπαμίν, Ζαχά, Κεσιέ, Πεπέ(68’ Κορνέ), Κοτζιά(85’ Μπόνι)