Πρόκριση για τον Αστέρα στην παράταση

Ο Αστέρας Τρίπολης υποδέχτηκε τον Πλατανιά για το κύπελλο και πήρε την πρόκριση στους “16” μετά την νίκη του με 3-2 στην παράταση.

Οι Κρητικοί παρά την ήττα με 0-1 στο πρώτο παιχνίδι, ήταν αποφασισμένοι να τα παίξουν όλα για όλα για την πρόκριση. Κατάφεραν να βάλουν δύσκολα στους γηπεδούχους, οδήγησαν το ματς στην παραταση και προηγήθηκαν, όμως στο τέλος ο Αστέρας Τρίπολης ήταν η ομάδα που χαμογέλασε.

O Πλατανιάς έκανε το 0-1 νωρίς στο σκορ στο 14′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι απο τον Λουκίνα.
Στο 27′ ο Μάντζαρης του Πλατανιά απομάκρυνε την προβολή του Μπέλοκ, κρατώντας το 0-1 υπέρ της ομάδας του.
Στο 32′  οι φιλοξενούμενοι είχαν μια καλή ευκαιρία για το 0-2 αλλά το σουτ του Καραγκούνη πέρασε άουτ.

Ο ρυθμός έπεσε και στο 72′ ο Αστέρας άγγιξε την ισοφάριση, αλλά ο Μαρτίνεθ δεν κατάφερε να σκοράρει με προβολή, ενώ 3 λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι μετά από κεφαλιά του Σουάρες.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση και στο 91 Ιγκλέσιας ισοφάρισε μετά απο λάθος του Μαντζάρη που έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο έμπειρος μέσος το εκμεταλλεύτηκε για το 1-1.

Δέκα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και πάλι. Φάουλ από δεξιά για τον Πλατανιά και ο Μιγκέλ έστειλε την μπάλα στα διχτυά με κεφαλιά για το 1-2.

Στο 111΄ο Αστέρας κέρδισε πέναλτι σε χέρι μέσα στην περιοχή του Πουρζιτίδη. Ο Ιγκλέσιας ευστόχησε στο πέναλτι και έκανε το 2-2.

Στο 120΄oι γηπεδούχοι έφτασαν και σε τρίτο γκολ με τον Λουίς Φερνάντεθ που σούταρε εκτός περιοχής και νίκησε τον Μαντζάρη για το τελικό 3-2.Αστέρας: Μιχαήλ, Παναγιώτου, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Αντζουλάς, Μπελόκ, Χαουρέγκι, Κρέσπι

Πλατανιάς: Μαντζάρης, Ρεβυθόπουλος, Πουρζιτίδης, Τσαμούρης, Καραγκούνης, Κωστίκος, Παπουτσογιαννόπουλος, Ντος Σάντος, Λουκίνας, Αμπντούλ Ραχμάν, Σμυρλάκης.