Σούπερ ΠΑΟΚ, απέκλεισε Μπενφίκα και συνεχίζει για τα αστέρια

Μεγάλη νίκη και πρόκριση για τον ΠΑΟΚ που απέκλεισε τη Μπενφίκα και πέρασε στα play off του Champions League.

O ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 2-1 επί της Μπενφίκα στη Τούμπα, για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League.

Ο Αμπέλ Φερέιρα κατάφερε και κέρδισε για πρώτη φορά στην καριέρα του τον Ζόρζε Ζεσούς και μάλιστα αυτή την φορά η νίκη πανηγυρίστηκε με πρόκριση στα play off. Εκεί θα αντιμετωπίσει την ρωσικη Κράσνονταρ σε διπλούς αγώνες. Με την πρόκριση αυτή ο ΠΑΟΚ εξασφάλισε άλλα 5 εκατ. ευρώ.

Τα τέρματα για τον Δικέφαλο του βορρά σημείωσαν, ο Ρούμπεν Ντίαζ με αυτογκόλ και ο Ζίβκοβιτς στο ντεμπούτο του και κόντρα στην παλιά του ομάδα. Για τους Πορτογάλους μείωσε ο Ράφα Σίλβα, ενώ είχε και δοκάρι με τον Πίτσι.

Από τα πρώτα λεπτά ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά και πίεσε τη Μπενφίκα, θέλοντας να την αιφνιδιάσει.

Στο 16ο λεπτό μετά από εκτέλεση του Σβαμπ, ο Μιχαηλίδης πήρε την κεφαλιά, όμως δεν ανησύχησε τον Βλαχοδήμο.

Στη συνέχεια οι Πορτογάλοι πήραν μέτρα στο γήπεδο, απέκτησαν την κατοχή της μπάλας και έλεγξαν τον ρυθμό του αγώνα.

Η πρώτη ευκαιρία για την Μπενφίκα ήρθε στο 26ο λεπτό με το δυνατό σουτ του Τααράμπ, όμως ο Ζίβκοβιτς απέκρουσε.

Στο 27ο λεπτό νέα απειλή για τον ΠΑΟΚ, μετά από ωραία σέντρα του Εβερτον από τα αριστερά, βρήκε στο σημείο του πέναλτι τον Σεφέροβιτς, όμως η κεφαλιά του, πέρασε λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι.

Δύο λεπτά αργότερα η πορτογαλική ομάδα απείλησε εκ νέου, ο Πίτσι εκτέλεσε το φάουλ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να βρίσκει στο δεξί δοκάρι του Ζίβκοβιτς.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η  Μπενφίκα είχε την κυκλοφορία της μπάλας, δυσκόλεψε τον ΠΑΟΚ κλείνοντας τον στα καρέ του, όμως δεν κατάφερε να βρει διαδρόμους προς την εστία των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Ζεσούς συνέχισε να πιέζει και μάλιστα στο 57’ ο Ζιβκοβιτς απέκρουσε τετ α τετ του Πεντρίνιο.

Στο 63ο λεπτό ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο σκορ (1-0). Μετά από ωραία αντεπίθεση, ο Γιαννούλης με ωραία μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Μπενφίκα, έβγαλε τον Άκπομ, ο οποίος έκανε με τη μία την παράλληλη πάσα και ο Ρούμπεν Ντίας έβαλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, σε προσπάθεια να διώξει.

Ο ΠΑΟΚ έχοντας την ψυχολογία με το μέρος του, κατάφερε και έφτασε και σε δεύτερο τέρμα στο 75ο λεπτό. Ο Ζίβκοβιτς στο ντεμπούτο του, μπαίνοντας ως αλλαγή στον αγώνα, έκανε την ατομική ενέργεια από τα δεξιά, πάτησε περιοχή και με σουτ, νίκησε τον Βλαχοδήμο, κάνοντας το 2-0.

Η ομάδα Ζεσούς προσπάθησε να μειώσει και να ξαναμπεί στο παιχνίδι, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 90+4 με κεφαλιά του Ράφα Σίλβα (1-2)

Κίτρινη: Πλέκας, Βαρέλα, Μιχαηλίδης – Αντρε Αλμέιδα

ΠΑΟΚ (Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Κρέσπο, Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Τζόλης (80′ Εσίτι), Πέλκας (66′ Ζίβκοβιτς), Άκπομ (70′ Σφιντέρσκι)

MΠΕΝΦΙΚΑ (Ζεσούς):Βλαχοδήμος, Αντρέ Αλμέιδα, Ρούμπεν Ντίας, Βερτόνχεν, Γκριμάλντο, Βάιγλ, Τααράμπτ (76′ Ράφα Σίλβα), Έβερτον, Πεντρίνιο (65′ Νούνες), Πίτσι, Σεφέροβιτς (72′ Βινίσιους)