Πρόκριση στα πέναλτι για την Τορίνο

Η Τορίνο φιλοξένησε την Τζένοα, την οποία και απέκλεισε στην διαδικασία των πέναλτι με 5-3 (κ.δ. 1-1), στο πλαίσιο της φάσης των “16” του Ιταλικού Κυπέλλου. Η ομάδα του Τορίνο πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Στην πρώτη φάση του παιχνιδιού η Τζένοα βρήκε τον τρόπο για να ανοίξει το σκορ. Στο 14ο λεπτό ο Φαβίλι έκλεψε την μπάλα στον χώρο του κέντρου, βγάζοντας την Τζένοα σε αντεπίθεση. Ο φορ των φιλοξενούμενων έκανε την κούρσα από τον χώρο του κέντρου, άνοιξε στα άριστα για τον Κασάτα, εκείνος μπήκε στην περιοχή, απέφυγε με ωραία τρίπλα τον Μπρέμερ και πασαρε στην μικρή περιοχή για τον Φαβίλι που σκόραρε, σε κενή εστία, για το 1-0.

Η Τορίνο βρήκε την ισοφάριση στο 24ο λεπτό. Στην πρώτη τους ευκαιρία στο παιχνίδι, οι γηπεδούχοι συνεργάστηκαν ωραία, η μπάλα κατέληξε στον Μπερενγκουέρ που γύρισε μέσα στην περιοχή, για τον Ντε Σιλβέστρι που με χαμηλό πλάση στην αριστερή γωνία του Ραντού, έκανε το 1-1.

Περισσότερο δραστήρια η Τζένοα στο πρώτο ημίχρονο. Στο 34ο λεπτό ο Αγκουντέλο Αρντίλα έκανε μια πανέμορφη ενέργεια, πέρασε τέσσερις παίκτες της Τορίνο, βρέθηκε σε θέση βολής, ωστόσο το σουτ του μέσα από την περιοχή σταμάτησε με εντυπωσιακή επέμβαση ο Σιρίγκου.

Καλή προσπάθεια στο 58ο λεπτό για τους παίκτες της Τορίνο. Οι γηπεδούχοι βγήκαν στην κόντρα, ο Ζάζα πήρε την μπάλα και μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ με τον Ραντού να πέφτει και να μπλοκάρει στην αριστερή του γωνία.

Τεράστια ευκαιρία για την Τζένοα να προηγηθεί ξανά στο 66′. Ο Φαβίλι πήρε την μπάλα, έβαλε ωραία το κορμί του περνώντας τον Ρομέρο, έκανε το σουτ με το αριστερό από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, με το Σιρίγκου για ακόμα μια φορά να κρατά την ισοπαλία με εντυπωσιακή επέμβαση.

Ο επιθετικός της Τζένοα ήταν η μόνιμη απειλή των φιλοξενούμενων. Ο Ιταλός έχασε νέα καλή ευκαιρία στο 70′, με την κεφαλιά του να καταλήγει μισό μέτρο έξω από το δεξί δοκάρι του Σιρίγκου.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν την απάντηση, χάνοντας τεράστια ευκαιρία στο 72′. Ο Λαξάλτ έκανε το γέμισμα από τα αριστερά, ο Μπελότι πήδηξε ψηλότερα από όλους πιάνοντας την κεφαλιά, με τον Ραντού να είναι σε εξαιρετική βραδιά, κάνοντας μια μεγάλη επένδυση ενστικτωδώς.

Η ισοπαλία (1-1) έμεινε στην κανονική διάρκεια, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.

Η Τορίνο έχασε ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει στο 99′. Ο Μπρέμερ έπιασε μια κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και τον Ραντού να σταματά την μπάλα πάνω στην γραμμή με το ένα χέρι.

Σε εξαιρετική βραδιά ο Ραντού, στο 105′ έκανε ακόμα μια εντυπωσιακή επέμβαση, σε δυνατή χαμηλή εκτέλεση φάουλ του Μπελότι, κρατώντας το 1-1.

Στο 105′ η Τορίνο έμεινε με 10 παίκτες μετά από αποβολή του Μεϊτέ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 118′ η Τζένοα είχε την ευκαιρία να “κλέψει” το παιχνίδι, ωστόσο το σουτ του Γκιγλιόνε από πλάγια θέση, μέσα στη περιοχή, πέρασε παράλληλα από την εστία λίγο άουτ, με το παιχνίδι να καταλήγει στην διαδικασία των πέναλτι στην συνέχεια.

Η Τορίνο βγήκε νικήτρια στην διαδικασία των πέναλτι με 5-3. Μπελότι, Μιλίκο, Ρίνκον, Αϊνά και Μπερενγκουέρ οι σκόρερ των γηπεδούχων. Από την πλευρά της Τζένοα σκόραραν οι Ντέστρο, Φαβίλι και Κασάτα, με μοιραίο τον Ραντοβάνοβιτς που έχασε το 4ο πέναλτι, με τον Σιρίγκου να πέφτει σωστά και να διώχνει την μπάλα.

Τορίνο (Μαζάρι): Σιρίγκου, Μπρέμερ, Ντζίντζι, Μπονιφαζί (102′ Νκουλού), Ντε Σιλβέστρι (81′ Αϊνά), Μεϊτέ, Λούκιτς (77′ Ρίνκον), Λαξάλτ, Ζάζα (91′ Μιλίκο), Μπερενγκουέρ, Μπελότι.

Τζένοα (Νταβίντ Νίκολα): Ραντού, Γκολντανίγκα, Ρομέρο, Ζαπάτα (53′ Ελ Γιαμί), Γκιγλιόνε, Σον (106′ Στουράρο), Μπεχράμι (65′ Ραντοβάνοβιτς), Κασάτα, Μπαρέκα, Αγκουντέλο Αρντίλα (71′ Ντέστρο), Φαβίλι.