Προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε την νίκη από τον Γιάν Λέναρντ Στρουφ στο Sofia Open στο κατάμεστο από Έλληνες Arena Armeec της βουλγαρικής πρωτεύουσας, και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης, χωρίς να έχει χάσει σετ.Ο Έλληνας τενίστας επικράτησε του Γερμανού αντιπάλου του με 7-6(5), 6-4.

Ο 20 χρόνος θα παίξει σήμερα για μια θέση στα ημιτελικά απέναντι στον Γάλλο, Γκαέλ Μονφίς ο οποίος βρίσκεται στο Νο33 της Παγκόσμιας κατάταξης και είναι γνωστός για τις πολλές μεταπτώσεις στο παιχνίδι του.

Στο πρώτο σετ οι τενίστες κράτησαν το σερβίς τους ως το τάι-μπρέικ. Ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 3-0 και είχε δυο δικά του σερβίς, όμως ο Στρουφ ισοφάρισε σε 4-4. Στη συνέχεια, όμως, υπέπεσε σε δύο συνεχή λάθη και έδωσε στον αντίπαλό του 2 σετ πόιντ, με τον Τσιτσιπά να εκμεταλλεύεται τη δεύτερη ευκαιρία και να κάνει το 1-0.

Στη συνέχεια της αναμέτρησης το μοτίβο άλλαξε. Ο Έλληνας πρωταθλητής πίεσε πολύ τον αντίπαλό του, τον ανάγκασε να υποπέσει σε λάθη και κράτησε εύκολα το σερβίς του, κάνοντας μπρέικ στο 2-2. Αυτό ήταν αρκετό, όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια, για να του δώσει τη νίκη. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς έχασε μόνο 8 πόντους στο σερβίς του, με τον Στρουφ να μετρά μόλις ένα μπρέικ πόιντ.