Προκρίθηκε στον τελικό η Λίβερπουλ στο Μουντιάλ συλλόγων

Η Λίβερπουλ πήρε την νίκη με 1-2 από την Μοντερέι και προκρίθηκε στον τελικό του Παγκοσμίου κύπελλου συλλόγων που διεξάγεται στο Κατάρ, όπου θα αντιμετωπίσει την Φλαμένγκο.

Στο πρώτο μέρος οι Άγγλοι πίεζαν τους Μεξικανούς με αποτέλεσμα να εκμεταλλευτούν την πρώτη τους ουσιαστική ευκαιρία στο 12’ με δράστη τον Κειτά (0-1), ύστερα από την πάσα του Σαλάχ. Η Μοντερέι απάντησε με το άστοχο σουτ του Παβόν, ένα λεπτό αργότερα ο Φούνες Μόρι έκανε το 1-1, εκμεταλλευόμενος το ριμπάουντ από το σουτ του Γκαγίαρδο και την απόκρουση του Άλισον . Στην συνέχεια του αγώνα οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν τον αγώνα απειλώντας τον Άλισον αρκετά με τους Παβόν και Γκαγιάδο. Οι φιλοξενούμενοι που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων δημιούργησαν αρκετές καλές ευκαιρίες με τους Μίλνερ ,Σαλάχ και Κειτά να βρίσκουν μπροστά τους τον Μπαροβέρο. Το 1-1 ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το σύνολο του Κλοπ μπήκε δυναμικά απειλώντας πρώτο με το άστοχο σουτ του Ρόμπερτσον, με τον Παβόν να απαντά στο 50’ και 51’ και τον Άλισον να κατεβάζει τα ρολλά. Στο 54’ το σουτ του Οριγκί προσέκρουσε τα σώματα . Όσο περνούσαν τα λεπτά οι «ρεντς» πίεζαν αρκετά την άμυνα της Μοντερέι η οποία διαχειριζόταν τα κύματα των επιθέσεων της Λίβερπουλ. Προς το φινάλε του αγώνα οι Άγγλοι πάτησαν το γκάζι, δείχνοντας  να μην θέλουν να πάνε στην παράταση και σφυροκοπούσαν τον Μπαροβέρο με τους Οριγκί και Μανέ .

Στις καθυστερήσεις η πίεση της ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ απέφερε καρπούς σημειώνοντας το 1-2 με σκορερ τον νεοεισελθών του αγώνα ,Φιρμίνο έπειτα από την ασίστ του Άρνολντ.