Προκρίθηκαν στους «16» η Μπαρτσελόνα με την Τότεναμ

Για τον δεύτερο όμιλο του Τσάμπιονς Λίγκ η Μπαρτσελόνα και η Τότεναμ πήραν το εισιτήριο για την επομένη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λίγκ. Ενώ Ίντερ δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο και την πρόκριση κόντρα στη Αϊντχοφεν μένοντας στο ισόπαλο αποτέλεσμα 1-1 στο Μεάτσα.Οι Ιταλοί  θα συνεχίσουν στο Γιουρόπα Λίγκ.

Στο πρώτο μέρος η Μπαρτσελόνα είχε την κατοχή της μπάλας, με αποτέλεσμα να προηγηθεί στο 7΄με τον Ντεμπελέ έπειτα από το λάθος του Κάιλ Γουόλκερ. Στην συνέχεια η Τότεναμ  ισορρόπησε απειλώντας τον Σίλισεν στο 30΄και 32΄ με τον Σον όμως ήταν άστοχος.

Η Μπάρτσα εάν και έριξε τον ρυθμό είχαν μια ευκαιρία με το άστοχο σουτ του Κοουτίνιο στο 45΄.

Στην επανάληψη η Τότεναμ μπήκε με όρεξη έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων, απειλώντας την Μπάρτσα με τους Έρισκεν,Ντελε Άλι,Σον και Κέιν αλλά ο Σίλισεν ήταν ανίκητος. Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε αν και είχε ρίξει τον ρυθμό έφτασε στο γκολ με τον Κοουτινιο αλλά το δοκάρι δεν του έκανε το χατίρι. Η ομάδα του Ποκετίνο δεν παράτησε τον αγώνα και απείλησε με τον Σον στο 57΄αλλά ο Σίλισεν φάνταζε ανίκητος. Στο 75΄ο Λούκας Μόουρα προειδοποιεί τον Ολλανδό τερματοφύλακα. Οι «Μπλαουγκράνα» απάντησαν στον Βραζιλιάνο, με τον Κοουτίνιο, αλλά η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι. Για να έρθει ο Μόουρα στο 85΄και να φέρει το ματς στα ίσια.

Η Ίντερ αυτοκτόνησε στο «Μέατσα» καθώς  κόλλησε στο ισόπαλο 1-1 αποτέλεσμα από την τελευταία ομάδα του ομίλου Αϊντχοφεν. Οι Ολλανδοί προηγήθηκαν με τον Λοσάνο στο 13΄όμως οι νερατζούρι έφεραν το ματς στα ίσια με τον συνήθη ύποπτο Ικάρντι στο 73΄. Η ομάδα του Σπαλετι στην συνέχεια δεν κατάφερε να μετουσιώσει τις ευκαιρίες για γκολ . Μένοντας εκτός Τσάμπιονς Λίγκ αλλά θα συνεχίσει στο Γιουρόπα Λιγκ.