Προμηθέας: Η κακή τρίτη περίοδος του στοίχησε

Δεν τα κατάφερε ο Προμηθέας Πάτρας κόντρα στην Ανδόρα, με τους Ισπανούς να υποχρεώνουν την ελληνική ομάδα στην 2η σερί ήττα της στην διοργάνωση.

Ο Προμηθέας ηττήθηκε απο την Ανδόρα εντός έδρας με 66-80 για την 10η αγωνιστική του Eurocup. Πλέον οι Πατρινοί έπεσαν στο 6-4 και η ισπανική ομάδα ανέβηκε στο 7-3.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά “κρατήθηκε” στο παιχνίδι μέχρι το ημίχρονο (36-35), όμως “πλήρωσε” την κακή τρίτη περίοδο επιτρέποντας στην ισπανική ομάδα να τελειώσει το δεκάλεπτο με 15-24 επιμέρους σκορ.

Ο Προμηθέας είχε τους Έλις και Κασελάκη με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ οι Ισπανοί είχαν τους Γουόκερ με 16 και Χάνα με 15 πόντους.

Αναλυτικά το παιχνίδι:

Οι δυο ομάδες μπήκαν στο παιχνίδι νευρικά, καθώς χρειάστηκε 1:30 λεπτό για να σκοράρει κάποια ομάδα με τον Κασελάκη να σπάει το ρόδι (3-0). Όμως η Ανδόρα έτρεξε ένα σερί 7-0 για την ανατροπή. Ο Ρόμπινσον μείωσε για τους Πατρινούς, όμως οι Ισπανοί έκαναν ξανά ένα επιμέρους 7-0 για το 5-14 αναγκάζοντας τον Μάκη Γιατρά σε ταιμ αουτ στα 5:25. Ο Προμηθέας απάντησε με ένα δικό του σερί για να ρίξει το σκορ σε 12-14 με Κασελάκη και Ματζούκα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ, όμως η ισπανική ομάδα με τρίποντο του Γέλινεκ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο όντας μπροστά (16-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Προμηθέας συνέχισε να πιέζει τους φιλοξενούμενους με τις δυο ομάδες να ανταλλάσσουν συνέχεια καλάθια (23-24). Η ομάδα της Πάτρας πήρε ξανά προβάδισμα και ανέβασε την διαφορά με τα καλάθια των Έλις και Κασελάκη (29-24). Η Ανδόρα, όμως δεν τα έβαλε κάτω και με δυο τρίποντα του Σέγκλιν βρέθηκε μπροστά με 31-33. Το καλάθι του Κατσίβελη και οι βολές του Χάνα έγραψαν το σκορ ημιχρόνου 36-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Προμηθέας οι δυο ομάδες σκόραραν συνέχεια ανεβάζοντας το σκορ, όμως οι φιλοξενούμενοι με τον Χάνα και τον Γέλινεκ έκαναν το σκορ 46-52. Η διαφορά έφτασε μέχρι και το +9 με τρίποντο του Σέγκλιν, με τον Ματζούκα να απαντάει με δικό του τρίποντο για το 51-57. Την διαφορά ανέβασε ξανά ο Σέγκλιν με σουτ δυο πόντων κλείνοντας έτσι την τριτη περίοδο (51-59).

Στην τελευταία περίοδο ο Προμηθέας ροκάνισε την διαφορά με τα τρίποντα των Λίποβι και Μπατζίνα με τους Πατρινούς να μην τα βάζουν κάτω (58-66). Οι Ισπανοί όμως διατήρησαν την διαφορά τους και την ανέβασαν σε διψήφιο αριθμό με τα ζευγάρια βολών των Γέλινεκ και Σέγκλιν (58-70). Η ελληνική ομάδα έριξε την διαφορά τους 9 με τον Κουρουπάκη (63-72). Χάνα και Μούσλι έκαναν το 63-77 ενώ ο Ματζούκας μείωσε με 1/2 βολές σε 64-77. Ο Γούκερ με τρίποντο έκανε το 64-80, με τον Καφέζα να ευστοχεί στις βολές του και να γράφει το τελικό σκορ 66-80.

Δεκάλεπτα: 16-19, 36-35, 51-59, 66-80

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Μπαμπ 6 (2/3 τρίποντα), Λίποβι 3 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καφέζας 3, Κασελάκης 12 (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Κουρουπάκης 4 (1/4 δίποντα), Κατσίβελης 7 (3/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φίλερ 2, Ρόμπινσον 4 (2/10 σουτ), Έλις 13 (6/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μαντζούκας 6 (2/3 τρίποντα), Μπαζίνας 3

Ανδόρα (Ναβάρο): Γιόβετ 12 (6/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Μάσενατ, Χάνα 15 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Τοντόροβιτς, Γουόκερ 13 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Κολόμ, Γέλινεκ 11 (2/8 σουτ, 5/5 βολές), Σένγκλιν 12 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Μπαρτολομέ, Καράσκο, Μούσλι 12 (5/5 δίποντα, 2/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Κλαρκ 2