Προμηθέας Πάτρας-Λιέτουβους Ρίτας: Νίκησε και έκανε το 2/2 ο Προμηθέας

Με ηγέτη τον Κάουναν ο Προμηθέας Πάτρας νίκησε την Λιέτουβους Ρίτας και έκανε το 2/2 στο FIBA Champions League.

Σπουδαία και σημαντική νίκη για τον Προμηθέας Πάτρας ο οποίος για τη 2η αγωνιστική του BCL νίκησε στο κλειστό “Δ. τόφαλος” τη Λιέτουβους Ρίτας με 78-76 και έκανε το 2/2.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την νίκη του Προμηθέας ήταν ο Άντονι Κάουαν ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 19 πόντους με μερικά πολύ κρίσιμα καλάθια στην τελευταία και πιο καθοριστική περίοδο.

Δίπλα στον Κάουαν στάθηκαν επάξια τόσο ο Λίνος Χρυσικόπουλος (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), όσο και ο Χάιμε Ετσενίκε (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ) σε μια βραδιά που η αναλογία μεταξύ ασιστ και λαθών είχε αρνητικό πρόσημο(14/16).

Η Ρίτας, από την πλευρά της, έπεσε στο 0-2 και πλέον… τρέχει. Ο Τζάστιν Γκόραμ (20 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ) ήταν αυτός που ξεχώρισε, με τον Γκιέντριους Ζιμπένας να βλέπει την ομάδα του να λυγίζει στα σημεία καθώς της έλειψε μία αξιόπιστη δεύτερη λύση στην επίθεση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζουράποβιτς, Σάλινς, Βούλιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-15, 37-37, 56-58, 78-76

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Κόφι 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Κάουαν 19 (4/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8/11 βολές), Κόνιαρης 3 (1), Κούρουτς 5 (1/6 σουτ), Ρέινολντς 2 (1/6 σουτ), Μπαζίνας, Χρυσικόπουλος 15 (5/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ετσενίκε 14 (3/5 δίποντα, 8/9 βολές, 6 ριμπάουντ), Χέιλ 13 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καραγιαννίδης 2

ΡΙΤΑΣ (Ζιμπένας): Γκόρμαν 20 (4/7 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χόρνσμπι 13 (3), Μασιούλις 9 (1), Ουλέτσκας 8 (1), Βελίτσκα 8 (1), Κόουλ 6 (3/13 σουτ), ΝτεΛοριέ 5, Εχόντας 1, Νορμάντας 4, Πλέικις 2