Προμηθέας με ψυχή 70-54 την ΑΕΚ

Ο ψυχωμένος Προμηθέας παίζοντας εξαιρετική άμυνα νίκησε 70-54 την άνευρη ΑΕΚ και ισοφάρισε την σειρά των ημιτελικών των play off σε 2-2.

Ο Προμηθέας είχε ως πρωταγωνιστές τους Παρκς με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ και τον Σαλούστρο με 6 πόντους και 7 ριμπάουντ ενώ από πλευράς ΑΕΚ, ο Σαντ Ρος και ο Θιόντορ με 12 πόντους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας μπήκε νοθρά και η ΑΕΚπροηγήθηκε με 8-4 ύστερα ο Προμηθέας πήρε τα ηνία 19-14 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα της Πάτρας σταδιακά ανέβαζε την απόδοση της ενώ η ΑΕΚ είχε κακές επιθέσεις και είχε τεράστια αστοχία και στο ημίχρονο ήταν πίσω με εννιά(38-29).

Στην αρχή του τρίτου η Βασίλισσα μείωσε στους 3(40-37),έπειτα ο Προμηθέας ανέβασε ξανά στροφές σε άμυνα και επίθεση ενώ η Ένωση ήταν άστοχη και το 51-44 ήταν φυσιολογικό.

Ο Προμηθέας στην τελευταία περίοδο βρήκε ενέργεια και λύσεις που δεν είχε η ΑΕΚ και στάθηκε νικητής με 70-54.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 38-29, 51-44, 70-54

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Σαλούστρος 6 (7 ριμπάουντ), Μέιερ 11 (1), Χολ 2, Ελις 7, Μπράουν 7, Κασελάκης 6 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκίκας 4, Κατσίβελης, Τσαϊρέλης 2, Γερομιχαλός, Λίποβι 9 (2), Παρκς 16 (7/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ).

ΑΕΚ: Χάντερ 10, Τζέιμς 5 (1), Σαντ-Ρος 12, Θίοντορ 12 (1 τρίποντο, 3 κλεψίματα), Γιορκ 5 (1), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 7, Λαρεντζάκης 3 (1), Εμπάκουε.