Προμηθέας στους ”4”, Χολαργός για φίλημα, ζωντανός o Ήφαιστος

Ο Προμηθέας Πάτρας πήρε τη νίκη από τον ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη και με το τελικό 68-76 έκανε το 2-0 και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση των play off. Οι συγκινητικές στιγμές στον πάγκο των γηπεδούχων λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης, με τα μάτια γεμάτα δάκρυα, ειδικά όταν άφησαν το παρκέ ο Φιλ Γκος, ο Απόλλωνας Τσόχλας και ο Βαγγέλης Μαργαρίτης ήταν αυτές που σίγουρα θα μείνουν περισσότερο στο μυαλό όσων είδαν το παιχνίδι.

Χρυσικόπουλος, Μαργαρίτης, Τέπιτς, Γκος και Τζέφερσον ήταν η πεντάδα με την οποία μπήκε στο παιχνίδι ο ΠΑΟΚ με μοναδικό άλλο επαγγελματία τον Απόλλωνα Τσόχλα. Οι δύο ομάδες έκαναν μια σκυταλοδρομία στο προβάδισμα σε όλο το πρώτο μισό με την αστοχία να χαρακτηρίζει γηπεδούχους και φιλοξενούμενους: Τα τρίποντα ήταν 0/7 και 4/13 αντίστοιχα ενώ οι Αχαιοί είχαν 38% (10/23) στα σουτ δύο πόντων. Ο ΠΑΟΚ πήρε μια μικρή διαφορά (31-26, 18’) με το πρώτο μισό να κλείνει 37-35.

Η εικόνα δεν άλλαξε πολύ στην τρίτη περίοδο. Η μπάλα δύσκολα περνούσε το διχτάκι με τον Προμηθέα να φτάνει σε ένα +5 (39-44) και τον ΠΑΟΚ να έχει σημειώσει μόλις δύο πόντους σε 6’25’’ με 0/13 τρίποντα! Με το τέλος της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι ήταν στο +2 (50-48). Το 52-52 (31′) έγινε 52-61 (34′) από τον Σαλούστρο και 57-68 (36′) από τον Κασελάκη. Με 1’30” για το τέλος ο Ηλίας Παπαθεοδώρου σήκωσε τους τρεις “μικρούς” με συγκινητικές στιγμές στον πάγκο του ΠΑΟΚ ως το τελικό 68-76.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 37-35, 50-48, 68-76

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 2, Μαργαρίτης 11, Τέπιτς 4, Γκος 17 (1), Τζέφερσον 18 (13ριμπ.), Τσόχλας 11 (1), Ιατρίδης 2, Τανούλης 2, Κόνσουλας 1.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Κασελάκης 15 (1), Κατσίβελης 3 (1), Λίποβι 12 (2), Έλις 8, Μπράουν 4, Σαλούστρος 12, Γκίκας 10 (2), Τσαϊρέλης, Μέιερ, Χολ 5 (1), Παρκς 7 (10ριμπ.).

Ο Ήφαιστος πήρε την πρώτη νίκη της ιστορίας του στα playoff επικρατώντας με 77-71 του Περιστερίου και πλέον η πρόκριση θα κριθεί στο τρίτο παιχνίδι. Ο Ήφαιστος ήταν εξαιρετικός για περίπου 26′ και προηγήθηκε μέχρι και με 24 πόντους με το Περιστέρι να μετατρέπει σε «θρίλερ» τα τελευταία λεπτά του αγώνα. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Σμιθ με 24 πόντους, 10 ασίστ και 5 ριμπάουντ,ενώ ο Έβανς είχε 14 πόντους και 9 ριμπάουντ. Τέλος, ο Μούρτος είχε 11 πετυχαίνοντας το πιο κομβικό τρίποντο του αγώνα. Για τους φιλοξενούμενους, ο Μπέντιλ είχε 16 πόντους, ο Γκρέι πρόσθεσε 15 και ο Βασιλόπουλος 11.

Τα δεκάλεπτα: 30-13, 46-29, 64-52, 77-71

Ήφαιστος (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 10(2) , Έβανς 14, Γουίγκινς 5, Σμιθ 25(4), Φρεϊμάνις 12(3) , Μανωλόπουλος, Μούρτος 11(2), Σταμάτης, Διαμαντάκος, Χαριτόπουλος 2, Μπρέιζελτον.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Σκορδιίλης 4, Βασιλόπουλος 11(2), Γκρέι 15(5), Αγραβάνης 2, Κάλαχαν 7(1), Μουράτος 6(1), Μπέντιλ 16(1) , Ντάνιελ 5, Καράμπελας, Σμιθ, Φλέμινγκς 5(1).

Με καταπληκτική εμφάνιση για 32 λεπτά και παρά την απουσία του τραυματία Γιάνκοβιτς, ο Χολαργός έκανε φύλλο και φτερό την ΑΕΚ (88-72) και ισοφάρισε τη σειρά αυτή, πετυχαίνοντας την πρώτη νίκη της ιστορίας του στα πλέι οφ της Basket League. Το τελικό σκορ αδικεί τον Χολαργό, που αν δεν κουραζόταν στην τελευταία περίοδο, θα μπορούσε να είχε υποχρεώσει την τραγική ΑΕΚ σε ιστορικών διαστάσεων διασυρμό! Η πρόκριση στα ημιτελικά θα κριθεί πλέον στον τρίτο αγώνα, που θα γίνει το Σάββατο στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 45-32, 75-53, 88-72

Χολαργός (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 13 (3), Τάλτον 18 (2), Καλαϊτζάκης 6, Αγκμπελέζε 10, Λοβ 6, Κώττας 8, Καμπερίδης 2, Σπυριδωνίδης 3 (1), Οκερεαφόρ 4, Χόκινς 18 (3)

ΑΕΚ (Μπάνκι): Χάντερ 15, Τζέιμς 4, Σαντ-Ρος 8 (2), Θίοντορ 6, Γιορκ 11, Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 10 (1), Λαρεντζάκης 10 (2), Γιαννόπουλος 3 (1), Εμπάκουε 2