Προπόνηση πριν από το ματς με την Βίντι, 2-0 τον ΠΑΣ

Με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα μπήκε η ΑΕΚ που νίκησε με 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννενα με ωραίο ποδόσφαιρο και το μυαλό στην Βίντι.

Ο Αγώνας:

Στο πρώτο μέρος η Ένωση ήταν αρκετά επιθετική δημιούργησε ευκαιρίες, κατάφερε να σκοράρει με σκόρερ τον Πόνσε ενώ ο ΠΑΣ είχε παθητικό ρόλο με μόνο στόχο να ροκανίσει τον χρόνο.

Το πρώτο σουτ του αγώνα έγινε στο 4ο λεπτό με τον Μάρκο Λιβάγια να επιχειρεί να νικήσει τον Βελλίδη από μακριά αλλά αυτός μάζεψε με ευκολία.

Η ΑΕΚ δημιούργησε την δεύτερη ευκαιρία της, στο 6′ μετά το γύρισμα του Λόπες στην μικρή περιοχή εκεί που ο Πόνσε βρήκε την μπάλα στην κίνηση και ανάγκασε τον Βελλίδη σε ενστικτώδη επέμβαση.

Άλλη μια ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Μπακάκη να πασάρει στον Μπακασέτα που έκανε ένα όχι και τόσο ποιοτικό σουτ.

Ο Πόνσε έκανε αισθητή την παρουσία του στο 20ο λεπτό. Ο Μπάρκας έκανε το βολέ προς το Αργεντινό άσο που πήρε την μπάλα στα πόδια του κατευθύνθηκε προς το τέρμα, σούταρε αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Ο πρωταγωνιστής του πρώτου μέρους Τάσος Μπακασέτας στο 28′ μετά από ανεπάλληλες κόντρες βρήκε την μπάλα μπροστά του έκανε το σουτ αλλά ο Βελλίδης είπε πάλι όχι.

Στο 29′ ο Λιβάγια πήρε την μπάλα επεφυγε δύο παίχτες του ΠΑΣ και πλάσαρε πάνω στον τερματοφύλακα της ομάδας από τα Γιάννενα. Ο ΠΑΣ απείλησε για πρώτη φορά στο 34′ με τον Ξύδα που ξεπέρασε τον Λαμπρόπουλο μπήκε στην περιοχή αλλά το τελείωμα του ήταν πάνω στον Τσόσιτς.

Οι ευκαιρίες της ΑΕΚ μετουσιώθηκαν σε γκολ στο 37ο λεπτό με δράστη τον Ιεζεκιέλ Πόνσε. Ο Λιβάγια πέρασε τον Σκόνδρα, πάσαρε στο σημείο του πέναλτι που ο 22χρονος επιθετικός πλάσαρε ιδανικά τον Βελλίδη για το 1-0.

Το δεύτερο μέρος από νωρίς με τέρμα με τον Λιβάγια να ανοίγει λογαριασμό στην Σούπερ Λίγκα. Ο Κροάτης άσος πάσαρε στον Γκάλο αυτός περίμενε το ανέβασμα του Μπακάκη έδωσε την μπάλα σε αυτον, ο δεξιός αμυντικός της Ένωσης έκανε παράλληλη σέντρα εκεί που ήταν ο Λιβάγια και με σουτ στην κίνηση έκανε το 2-0.

Μέσα σε δύο λεπτά στο 53′ και το 54′ η ΑΕΚ είχε δύο καλά σουτ με Πόνσε και Μπακασέτα που μάζεψε εύκολα ο Βελλίδης.

Στο 58′ ο Λιβάγια έπεσε κάτω από μαρκάρισμα του Σκόνδρα ο διαιτητής έδειξε παίζεται.

Στο 73′ ο Γκάλο με μυϊκό τραυματισμό αποχώρισε από το ματς και ο Κλωναρίδης πήρε την θέση του. Ο Κλωναρίδης με το καλημέρα του στο ματς στο 75′ έκανε ένα σουτ και ο Βελλίδης έδιωξε σε κόρνερ.

Ο Γιακουμάκης στο 76′ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά το σουτ του ήταν απογοητευτικό.

Η ΑΕΚ δεν σταμάτησε τον ρυθμό και στο 78′ μετά το κόρνερ του Μάνταλου και την σύγχυση στην άμυνα ο Τσόσιτς βρέθηκε μόνος του αλλά πλάσαρε άουτ.

Στο 82′ ο ΠΑΣ έδειξε ότι μπορεί να παίξει επιθετικά καθώς μετά το κόρνερ που κέρδισαν οι Γιαννιώτες, ο Κρίσμαν πήρε την κεφαλιά χωρίς να ανησύχησει τον Μπάρκα.

Η ΑΕΚ, στο 85′, σκόραρε και τρίτο τέρμα αλλά ο σκόρερ της Πέτρος Μάνταλος σε μία αμφισβητούμενη φάση υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ.

Κάρτες: Λίλα, Τζημόπουλος – Πόνσε, Κλωναρίδης

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ: Μπάρκας, Λαμπρόπουλος, Τσόσιτς, Μπακάκης, Λόπες, Άλεφ, Γαλανόπουλος, Μπακασέτας, Γκάλο, Λιβάγια(Μάνταλος 63′), Πόνσε(Γιακουμάκης 68′)

ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Μιχαήλ, Σκόνδρας, Αποστολόπουλος, Τσικάρσκι, Κακουμπά(Μυστακίδης 64′), Λίλα, Νικολιάς, Γιάκος(Κρίσμαν 46′), Ξυδάς, Φάμπρι(Τζημόπουλος 60′)