Προσπέρασε την Μπεσίκτας η Φενέρμπαχτσε

H Φενερμπαχτσέ υποδέχτηκε στο ντέρμπι της 16η αγωνιστικής στην Τουρκία την Μπεσίκτας, νίκησε με 3-1 και την προσπέρασε στην 3η θέση με 28 βαθμούς, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους στην 4η με 27.

Κρουζέ, Τουφάν και Μουρίτσι τα γκολ για τους γηπεδούχους ενώ για τους φιλοξενούμενους είχε μειώσει στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου ο Χάτσινσον.

Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Τσιγκερτσί δοκίμασε από καλή απόσταση να νικήσει τον Κάριους, αλλά ο Γερμανός τερματοφύλακας πραγματοποίησε μια έξοχη επέμβαση.

Στο 19΄η μπάλα χτύπησε πάνω στο χέρι του Ρεμπότσο, ο διαιτητής  στην αρχή είπε να συνεχιστεί το παιχνίδι, αλλά στην συνέχεια πήγε να ελέγξει την φάση. Μετά την χρήση του VAR υπέδειξε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κρουζέ ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Κάριους για το 1-0.

Η Φενέρ έκανε το 2-0 στο 32΄.Ο Οζάν Τουφάν έπιασε μια βολίδα εκτός περιοχής, η μπάλα κατέληξε στο αριστερό παράθυρο του Κάριους που δε μπορούσε να κάνει κάτι.

Ο διαιτητής έδωσε 5 λεπτά καθυστερήσεις και στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου η Μπεσίκτας σκόραρε. Ο Ερκίν εκτέλεσε το φάουλ, βρήκε τον Χάτσινσον μέσα στην περιοχή και εκείνος δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Μπαντιγίρ για το 2-1.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους η Μπεσίκτας έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Νενί έπιασε κεφαλιά κοντά στο σημείο του πέναλτι αλλά η κεφαλιά του πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 58′ η Φενέρ πέτυχε και 3ο γκόλ με τον Μουρίτσι. Ο Ίσλα βρήκε τον Μουρίτσι μέσα στην περιοχή και εκείνος νίκησε εύκολα τον Κάριους για το 3-1.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Τουρούτς έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ αλλά ο Γερμανός τερματοφύλακας πραγματοποίησε μια φοβερή απόκρουση.

Στο 73΄ο Τσιγκερτσί πήρε την μπάλα, έκανε μια πολύ ωραία προσπάθεια, σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά έξω από το δεξί δοκάρι.

Φενέρμπαχτσε: Μπαντιγίρ, Ίσλα, Ζαιλσόν, Αζίζ, Ντιράρ, Τσιγκερτσί, Γκουστάβο, Τουφάν(90+1 Γιόργκενσεν), Τουρούτς(75΄ Καντίογλου), Κρούζε(86΄ Αρσλάν), Μουρίτσι

Μπεσίκτας: Κάριους, Γκιουνούλ, Βίντα, Αντία, Ρεμπότσο(63΄ Ν’ Κουντού), Νενί, Χάτσινσον, Λενς, Ερκίν, Ντιαμπί(46΄λιάγιτς), Γιλμάζ (87΄ Ναγίρ)