Προστάτευσαν τις έδρες τους Προμηθέας, Παρτιζάν και Βενέτσια

Η τέταρτη αγωνιστική του Eurocp ξεκίνησε σήμερα με τον Προμηθέα, την Παρτιζάν, την Βενέτσια και την Ανδόρρα να παίρνουν το “ροζ φύλλο”.

Στον 1ο όμιλο ο Προμηθέας πέτυχε μια μεγάλη νίκη επί της Βίρτους Μπολόνια με 78-79, έχοντας σε καλή βραδιά τους Χολ και Αγραβάνη. Αναλυτικά ο αγώνας εδώ.

Στον ίδιο όμιλο η Ανδόρρα πήρε το πρώτο της διπλό στην φετινή σεζόν κόντρα στην Μακάμπι Ρισόν με 67-86. Οι Ισπανοί είχαν τον έλεγχο του ματς από την αρχή και έφτασαν εύκολα στην νίκη. Κορυφαίος για τη φιλοξενούμενη ομάδα ήταν ο Ντέιβιντ Γέλινεκ με 15 πόντους ενώ Χάνα και Μασενά πρόσθεσαν απο 13 πόντους. Για τη Μακάμπι μόνοι τους πάλευαν Αλεξ Χάμιλτον με 21 και Ντάριλ Μονρόου με 16 πόντους.

Στον 2ο όμιλο η Παρτιζάν συνέχισε την αήττητη πορεία της, νικώντας την Λοκομοτίβ Κουμπάν με 80-71. Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης ο Ρασόν Τόμας που σκόραρε τους 14 απο τους 16 πόντους του στην 4η περίοδο. Παράλληλα πολύ καλός ήταν και Γουίλιαμ Μόουσλει με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 τάπες. Από τους ηττημένους Γουίλ Κάμιγκς και Σαμ Ντέκερ είχαν 17 πόντους έκαστος, ενώ ο Άλαν Γουίλαμς είχε double double με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Στο τελευταίο ματς για σήμερα η Βενέτσια νίκησε την Λιμόζ με 93-85, με τους Όστιν Ντέι και Μάικ Μπράμος να είναι “καυτοί” και να σκοράρουν απο 20 πόντους ο καθένας. Τζέρεμι Τσάπελ με 15 πόντους και 5 ασίστ και Μίτσελ Ουάτ με 13 βοήθησαν αρκετά. Για την Λιμόζ ο Μπράιαν Κόκλιν είχε 26 πόντους και ο Σεμάι Κρίστον 15 πόντους και 11 ασίστ.