Πρωταθλήτρια κόσμου η ΑΕΚ

Η Βασίλισσα της Ελλάδος, της Ευρώπης τώρα πια έγινε και κόσμου η Βασίλισσα νίκησε την Φλαμένγκο με 86-70 και έδωσε στον κόσμο της αυτόν τον σπουδαίο τίτλο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ ήταν καλή αμυντικά αλλά μέτρια επιθετικά και είχε μόλις διάφορα ενός πόντου (20-19). Στο δεύτερο ανέβηκε και ήταν πολύ καλή και στις δύο πλευρές του γηπέδου και ήταν μπροστά με 9 ποντους(42-33).

Το τρίτο δεκάλεπτο το ήλεγχε η ΑΕΚ πλήρως πήγε όπως το ήθελε και ήταν στο + 8(63-55).Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν απλά διαδικαστικό και εκπληκτικό για την Ένωση που βρέθηκε και στο +25 και την βρήκε στην κορυφή του κόσμου με 86-70.

Κορυφαίος για την ΑΕΚ ο Τζόρνταν Θίοντορ με 22 πόντους και 5 ασίστ, ενώ σε ανάλογο επίπεδο απόδοσης βρέθηκαν επίσης οι Ματσιούλις (17π. ) και Τζέιμς (12π., 7ρ.). Από την πλευρά της «Μενγκάο» ο Άντερσον Βαρεζάο (21π, 11ρ.) αντιστάθηκα, αλλά βρέθηκε να προσπαθεί μόνος του.

Ο Γκουστάβο Κόντι ξεκίνησε με τον Γκάλμπι στον “1”, τον Κρεσκένζι στο “2”, τον Μαρκίνιος στο “3”, τον Ολιβίνια στο “4” και τον Βαρεχάο στο “5”. Ενώ για την ομάδα του Λουκά Μπάνκι ο Θίοντορ ήταν ο βασικός πλειμέικερ, ο Μασιούλις, ο Σαντ Ρος και ο Τσαλμπούρης στις θέσεις γύρω από τον Χάντερ.

Ο Μασιούλις με δύο εύστοχες βολές στα 20″ έδωσε σκορ στην ΑΕΚ και το παιχνίδι. Πριν τα δύο λεπτά ο Μπάνκι δέχτηκε τεχνική ποινή λόγω της έντονης διαμαρτυρίας του. Η Φλαμένγκο έκανε σερί 0-7 και πήγε στο 2-7. Όμως η Βασίλισσα απάντησε με ένα δικό της 6-0 και πήρε το προβάδισμα.
Η εναλλαγές ήταν συνεχείς και με τους Μασιούλις και Βαρεχάο να είναι πρωταγωνιστές με 6 και 9 πόντους αντίστοιχα και το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν στο 20-19 υπέρ της Βασίλισσας.
Ο αρχηγός Ντούσαν Σάκοτα σκόραρε στην πρώτη επίθεση του δεύτερου δεκαλέπτου και ο Τζέιμς έπειτα από καλή άμυνα με νέο τρίποντο ανέβασε την διαφορά στο +7(26-19). Ο Τζέιμς με εκπληκτικό coast to coast έβαλε το καλάθι και φάουλ και πήγε η διαφορά στους 9 πόντους (32-23). Η καλή άμυνα της ΑΕΚ αλλά και η αστοχία της παράλληλα διατήρησε το δεκάλεπτο σε χαμηλά επίπεδα και η Ένωση νικούσε τους Βραζιλιάνους στο ημίχρονο για 42-33.
Ο Μασιούλις και ο Σαντ Ρος με πέντε συνεχόμενους πόντους η διαφορά πήγε στους 14. Με 9-0 σερί η Φλαμένγκο μείωσε στους 5(47-42). Η ΑΕΚ ανέβασε ταχύτητα στο παιχνίδι και πήγε στο +11(58-47). Ενώ στο τέλος του δεκαλέπτου την βρήκε στο +8 (63-55).
Η δυναμική άμυνα της ΑΕΚ συνεχίστηκε, όπως και τα τρίποντα και εφτασε στο +16(75-59) και εξελίχτηκε σε θρίαμβο καθώς ανέβηκε στους 25(84-59) και τελικά την βρήκε στην κορυφή με 86-70

Τα δεκάλεπτα 20-19, 42-33, 63-55, 86-70