Πρώτη η Τσέλσι στον όμιλο, συνεχίζει στο Europa η Κράσνονταρ

Στην κορυφή του ομίλου η Τσέλσι, με τη Σεβίλλη να ακολουθεί και αυτή. Η Κράσνονταρ συνεχίζει στο Europa League, ενώ η Ρεν σταματάει το ευρωπαϊκό της ταξίδι

Η Τσέλσι ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Κράσνονταρ στο Στάμφορντ Μπριτζ, για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

Έπειτα από την ισοπαλία, η Τσέλσι προκρίθηκε στους ”16” παίρνοντας το εισιτήριο του πρώτου από τον όμιλο. Η Κράσνονταρ που με 5 βαθμούς κατέκτησε την 3η θέση, θα συνεχίσει το ευρωπαϊκό της ταξίδι στο Europa League.

Οι ”μπλε” είχαν το πάνω χέρι στο παιχνίδι, όμως δεν κατάφεραν να πάρουν την νίκη. Το γκολ των γηπεδούχων πέτυχε ο Ζορζίνιο, ενώ για την Κράσνονταρ σκόρερ ήταν ο Καμπελά.

Η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού ήταν για την Κράσνονταρ στο 16′ λεπτό. Ο Κλάεσον πήρε την πάσα μέσα στην περιοχή και εκτέλεσε αμέσως, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

Στο 24′ λεπτό ο Καμπελά έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ. Ο Γάλλος μέσος βρέθηκε με την μπάλα μέσα στην περιοχή, πλάσαρε σημαδεύοντας την αριστερή γωνία και έκανε το 0-1.

Η χαρά των παικτών της Κράσνονταρ διάρκεσε μονάχα τρία λεπτά. Οι ”μπλε” κέρδισαν πέναλτι, έπειτα από αντικανονικό μαρκάρισμα του Πανταλεάο μέσα στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ζορζίνιο, ο οποίος εκτέλεσε υποδειγματικά τον Γκορόντοφ από την άσπρη βούλα κάνοντας το 1-1

Στο δεύτερο ημίχρονο η Τσέλσι είχε τις ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Στο 64′ λεπτό ο Βάντερσον έκανε ένα καλό σουτ, μέσα από την περιοχή στην δεξιά γωνία του τέρματος, αναγκάζοντας τον Αριζαμπαλάγκα να παρέμβει, απομακρύνοντας σε κόρνερ.

Στο 68′ λεπτό ο Έιμπραχαμ βρέθηκε μέσα στην περιοχή και από πολύ κοντινή απόσταση, εκτέλεσε ένα δυνατό συρτό σουτ, όμως ο Γκορόντοφ απομάκρυνε με τα πόδια.

Η τελευταία μεγάλη στιγμή των ”μπλε” ήταν αυτή στο 77′ λεπτό. Ο Βέρνερ που μόλις είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο, έκανε μια ατομική ενέργεια και δοκίμασε ένα σουτ μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Αριζαμπαλάγκα.

Σκόρερ: 24′ Καμπελά, 28′ Ζορζίνιο

Κίτρινες: 82′ Αθπιλικουέτα

Τσέλσι (Λάμπαρντ): Αριζαμπαλάγκα, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Ριούντιγκερ, Έμερσον, Κόβατσιτς (74′ Καντέ), Ζορζίνιο, Γκίλμουρ, Χάβερτς (74′ Βέρνερ), Έιμπραχαμ, Άντζοριν (80′ Ζιρού)

Κράσνονταρ (Μουσάγιεφ): Γκορόντοφ, Ραμίρες, Πανταλεάο (74′ Σορόκιν), Μαρτίνοβιτς, Σμολνίκοφ, Όλσον (80′ Καμπόλοφ), Βιλχένα, Κλάεσον, Καμπελά (80′ Σουλεϊμάνοφ), Βάντερσον (80′ Τσερνόφ), Μπεργκ (90′ Μάρκοφ)

Ρεν – Σεβίλλη  1-3

Η Σεβίλλη πήρε το δεύτερο εισιτήριο του ομίλου συνεχίζοντας μαζί με την Τσέλσι στους ”16” της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Οι Ισπανοί επικράτησαν της Ρεν στη Γαλλία με σκορ 1-3. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ ανώτεροι και δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν το διπλό.

Τα γκολ για την Σεβίλλη πέτυχαν οι Εν-Νεσίρι και Κουντέ ενώ για την Ρεν σκόρερ ήταν ο 18χρονος Ρούτερ.

Μόλις στο 8′ λεπτό η Ρεν είχε μια κλασική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Νιανγκ πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και έκανε ένα γρήγορο σουτ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Μπόνο.

Στο 32′ λεπτό η Σεβίλλη άνοιξε το σκορ με πολύ ωραίο γκολ του Κουντέ. Ο 22χρονος αμυντικός βρέθηκε με την μπάλα έξω από την περιοχή και δεν δίστασε να σουτάρει, σημάδεψε την αριστερή γωνία του Σαλίν και έκανε το 0-1.

Στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου ο Εν-Νεσίρι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο Μαροκινός φορ πήρε μια εξαιρετική κεφαλιά μέσα στην περιοχή και έκανε το 0-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεν δέχθηκε και τρίτο γκολ, όμως πέτυχε το γκολ της τιμής από την άσπρη βούλα.

Στο 73′ λεπτό ο Ρούτερ βρήκε χώρο μέσα στην περιοχή και εκτέλεσε τον Μπόνο, όμως η μπάλα πέρασε χιλιοστά εκτός από το δεξί δοκάρι της εστίας.

Μόλις ένα λεπτό μετά ο Ρούτερ έχασε άλλη μια τεράστια ευκαιρία. Ο 18χρονος φορ βρέθηκε ξανά με την μπάλα μέσα στην περιοχή, σούταρε δυνατά, όμως αυτή την φορά ήταν ο Μπόνο που του είπε ”όχι”.

Στο 81′ λεπτό ο Εν-Νεσίρι πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο παιχνίδι κάνοντας το 0-3. Ο Μαροκινός βρέθηκε ανενόχλητος κόντρα στον Σαλίν και με υποδειγματικό σουτ στην δεξιά γωνία, νίκησε τον πορτιέρο των γηπεδούχων ξανά.

Στο 86′ λεπτό η Ρεν πέτυχε το γκολ της τιμής από το σημείο του πέναλτι. Σε μια διεκδικήσιμη φάση μέσα στην περιοχή της Σεβίλλης υπήρξε αντικανονικό μαρκάρισμα που μόνο με τη χρήση του VAR ήταν εφικτό να φανεί κάτι. Ωστόσο το πέναλτι δόθηκε και με εκτελεστή τον Ρούτερ η Ρεν μείωσε σε 1-3, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ,

Σκόρερ: 32′ Κουντέ, 45+2′, 81′ Εν-Νεσίρι, 86′ Ρούτερ

Κίτρινες: 23′ Τραορέ, 23′ Εν-Νεσίρι, 45′ Γκρενιέ, 50′ Ρέκικ, 62′ Ντα Σίλβα, 72′ Σοπί

Ρεν (Στεφάν): Σαλίν, Τραορέ, Σοπί, Ντα Σίλβα (70′ Αγκέρντ), Μαουασά (79′ Τρουφέρ), Καμαβινγκά, Ν’Ζόνζι, Γκρενιέ (79′ Τε), Εστεβάο, Ντόκου (79′ Γκμποχό), Νιανγκ (70′ Ρούτερ)

Σεβίλλη (Λοπετέγκι): Μπόνο, Ρέκικ, Κάρλος, Γκόμεθ (76′ Φερνάντο), Κουντέ, Τόρες (83′ Βάσκες), Γκούντελι, Ράκιτιτς, Σούσο (76′ Όσκαρ), Ιντρίσι (72′ Οκάμπος), Εν-Νεσίρι (83′ Φερνάντεθ)