Πρώτη ισοπαλία για την Ισπανία-Νίκη και η Σουηδία

Το νικηφόρο σερί της Ισπανίας έσπασε η Νορβηγία, ενώ η Σουηδία επικράτησε απέναντι στη Μάλτα. Το Λίχτενσταϊν μοιράστηκε τον βαθμό της ισοπαλίας με την Αρμενία, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής των προκριματικών του Euro 2020.

Μάλτα-Σουηδία

Νικήτρια αναδείχθηκε η Σουηδία κόντρα στη Μάλτα με 4-0, στην έδρα της δεύτερης.

Με τη νίκη τους οι Σουηδοί ανέβηκαν στη δεύτερη θέση του έκτου ομίλου με 14 βαθμούς, πίσω από την πρωτοπόρο Ισπανία, ενώ οι γηπεδούχοι είναι στην 5η θέση με μόλις 3 βαθμούς.

Μόλις στο 11ο λεπτό ο Ντανιελσον έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Ο Λάρσον στο 58’ με εύστοχο πέναλτι, νίκησε τον Μπονέλο και εκανε το 0-2. Οχτώ λεπτά αργότερα ο Άγκιους με… αυτογκόλ έγραψε το 3-0 για τη Σουηδία. Το τελικό 0-4 του αγώνα το διαμόρφωσε ο Λάρσον στο 71ο λεπτό, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Νορβηγία-Ισπανία

Ισόπαλη ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στη Νορβηγία και την Ισπανία με 1-1.

Οι Νορβηγοί «έσπασαν» το νικηφόρο σερί των Ισπανών και οι δυο ομάδες πήραν από έναν βαθμό, με την Ισπανία να παραμένει πρώτη με 19 βαθμούς, ενώ η Νορβηγία είναι 4η με 10 βαθμούς.

Η Ισπανία μάλιστα πέτυχε κάτι αξιοσημείωτο στο 699ο παιχνίδι της, καθώς παρατάχθηκε απέναντι στη Νορβηγία με 11 παίκτες από 11 διαφορετικές ομάδες. Παράλληλα ο Ράμος έφτασε τις 168 συμμετοχές με την φανέλα της εθνικής και ανέβηκε στην πρώτη θέση, αφήνοντας πίσω του τον Κασίγιας με 167 συμμετοχές.

Ο 47’ ο Σαούλ, μετά από πάσα του Μπουσκέτς, πέτυχε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων όμως, με εύστοχο πέναλτι, ο Κινγκ σκόραρε και σημείωσε το τελικό 1-1.

Λίχτενσταϊν-Αρμενία

Την ίδια ώρα χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στο Λίχτενσταϊν και την Αρμενία, καθώς οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 1-1.

Λίχτενσταϊν και Αρμενία μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας και με μόλις 2 βαθμούς το Λίχτενσταϊν παραμένει στην τελευταία θέση του δεκάτου ομίλου, με την Ελλάδα να βρίσκεται μια θέση πιο ψηλά με τρεις βαθμούς διαφορα. Αντιθέτως η Αρμενία είναι 3η με 10 βαθμούς, πίσω από την Φινλανδία.

Ο Μπαρασκεγιάν στο 19ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Δεν ήταν όμως αρκετό, αφού στο 72’ ο Φρισκ σκόραρε και πέτυχε το τελικό 1-1.