Πρώτη κούπα της σεζόν και στο βόλλεϊ

Ο πρώτος τίτλος της σεζόν στο βόλεϊ Ανδρών βάφτηκε στα ερυθρόλευκα!

Ο Ολυμπιακός με την κατάκτηση του δεύτερου δικού του σετ απέναντι στον Φοίνικα Σύρου στη ρεβάνς του Μελίνα Μερκούρη πανηγύρισε μπροστά στο ένθερμο κοινό του την κατάκτησης του Λιγκ Καπ συνεχίζοντας να σαρώνει τους τίτλους στον συγκεκριμένο θεσμό και να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος.

Οι παίκτες του Φερνάντο Μπενίτεθ, που είχαν επικρατήσει στον πρώτο τελικό στη Σύρο με 3-1 σετ χρειάζονταν δύο σετ, ώστε να σηκώσουν την πρώτη Κούπα στη σεζόν Και τα κατάφεραν.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Ζουπάνης με 22 πόντους, ενώ για τους Συριανούς που ήταν ανταγωνιστικοί στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, 19 πόντους είχε ο Καϊσλασάλο.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερο το παιχνίδι, καθώς προηγήθηκαν με 3-8, αλλά με το καλό σέρβις του Σμαραγδή ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 10-10 και προσπέρασαν με 15-14. Ωστόσο, τα λάθη του Ολυμπιακού συνεχίστηκαν, ο Φοίνικας τα εκμεταλλεύτηκε και πήρε το σετ με 19-25.

Με την πολύ καλή ψυχολογία ο Φοίνικας μπήκε στο δεύτερο σετ, ψάχνοντας το θαύμα της ανατροπής, αλλά ο Σμαραγδής με σερί μπλοκ έφερε το σκορ στο 6-4, ενώ στη συνέχεια πήρε μπροστά και ο Ζουπάνης, με το σκορ να φτάνει στο 11-7. Παρ’ όλα αυτά, ο Φοίνικας είχε σφυγμό και έμενε στη διεκδίκηση του παιχνιδιού, (18-16, 20-18), αλλά οι Πειραιώτες ήταν ψύχραιμοι στις κρίσιμες στιγμές, παίρνοντας το σετ (25-22) για το 1-1.

Στο τρίτο σετ που ήταν και το πιο κρίσιμο, από τη στιγμή που ο Ολυμπιακός ήθελε μόλις δυο σετ και ούτε καν τη νίκη, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ 11-12 και μάλιστα έφτασαν ισόπαλες στο 18-1. Εκεί μίλησε ο Ζουπάνης που με δύο σερί πόντους έκανε το 20-18, αλλά και πάλι ο Φοίνικας ισοφάρισε (20-20) με τον άσο του Λέσκοφ. Με μπλοκ του Πετρέα έγινε το 24-22 και με λάθος του Καϊσλασάλο έγινε το 25-22, δίνοντας την κούπα στην ομάδα του Πειραιά.

Τα σετ: 19-25, 25-22, 25-23, 25-21