Πρώτη νίκη για Αγραβάνη και Καραγκούνη στο Γκστάαντ

Στην προημιτελική φάση, η Βίκυ Αγραβάνη και η Πένυ Καραγκούνη ξεπέρασαν τις Κινέζες Τζένγκ και Λιν στο τουρνουά πέντε αστέρων στο Γκστάαντ της Ελβετίας. Οι δυο Ελληνίδες πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στο τουρνουά

Η Βίκυ Αρβανίτη και η Πένυ Καραγκούνη χρειάστηκαν  34΄ στον πρώτο προκριματικό αγώνα για να προηγηθούν  2-0 σετ (21-16, 21-19) των Ζενγκ-Λιν από την Κίνα.

Επόμενο εμπόδιο στο δρόμο τους για το κυρίως ταμπλό της διοργάνωσης, είναι οι Γκραουντίνα-Κραβτσένοκα (Λετονία), από τις οποίες είχαν γνωρίσει την ήττα με 2-1 στα προκριματικά του τουρνουά της Οστράβα τέλος Μαίου. Το παιχνίδι θα ξεκινήσει στις 16.00.