Πρώτη νίκη και με …δέκα!

Ανιαρό παιχνίδι με λίγες ευκαιρίες και σκορ 1-0 έληξε ο αγώνας μεταξύ του Λεβαδειακού με τον Απόλλων Σμύρνης στην Βοιωτία, για την δεύτερη αγωνιστική της Σούπερ λιγκ.

To μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Μαρκόφσκι στο 73ο λεπτό, κι ενώ από το 68΄ ο Λεβαδειακός έπαιζε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Κρνέτα. Ο Απόλλωνας Σμύρνης παραμένει χωρίς βαθμό.

Οι φιλοξενούμενοι δεν απείλησαν σχεδόν καθόλου, ενώ οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να βρουν διεξόδους για σουτ.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τους «Πράσινους» να έχουν δύο ευκαιρίες στην εστία, στο 11’ με τον Μητρόπουλο, ο οποίος δεν κατάφερει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και στο 30’ με τον Μπουκόβσκι.

Ο Απόλλων δεν κατάφερε να κάνει ούτε μια τελική προσπάθεια με αποτέλεσμα το σκορ ημιχρόνου να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 0-0.

Στο 54’, ο Ντιόγκο επιχειρεί να ανοίξει το σκορ με ένα καλό σουτ, αλλά ο Bραζιλιάνος τερματοφύλακας του Απόλλωνα ήταν στην σωστή θέση για να αποκρούσει. Οι Βοιωτοί πίεζαν χωρίς να δημιουργήσουν κάποια σημαντική στιγμή στο παιχνίδι.

Στο 68’ ο Κρνέτα έκανε ένα σκληρό φάουλ σε καλό σημείο και δέχτηκε την απευθείας κόκκινη.

Ο Μάντζιος, που εκτέλεσε το φάουλ, δεν το εκμεταλλεύτηκε στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Το σωτήριο γκολ σημείωσε ο Μπαρκόβσκι με κεφαλιά λίγα λεπτά αργότερα (73’), όταν ο Τσαμπούρης εκτέλεσε το φάουλ.

Η συνέχεια του αγώνα δεν άλλαξε, καθώς καμία ομάδα δεν είχε καθαρή φάση για γκολ και το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος. Πρώτη νίκη για τους Βοιωτούς εντός έδρας, που μετά την διακοπή του πρωταθλήματος θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Άρη.

Κίτρινες: Κοντόες (37’), Ναδάρες (57’), Μητρόπουλος (75’), Καραχάλιος (82’), Γιακουμάκης (90+1)

Κόκκινες: Κρνέτα (68’)

Λεβαδειακός: Επασί, Ζησόπουλος, Σουμπίνιο (Σαβαντόγκο 82’), Τσαμπούρης, Όμο, Krneta, Nangis (Καραχάλιος 72’), Μητρόπουλος, Μαρκόβσκι, Ντιόγκο, Γιακουμάκης (Αντιλεχού 90+3).

Απόλλων: Χουάντερσον, Τριάδης, Λουκιτς, Κοντόες (El-Helwe 86’), Ναδάρες, Τομάς, Ντ’Ούρσο (Αλμέιδα 62’), Ζοάο Πέδρο, Κονέ (Σικαμπάλα 77’), Κίργιας, Στάθης, Μάντζιος.